Piyasalar haftaya nasıl başladı? 14.11.2016

0
3021

Küresel piyasalarda tahvil satış dalgası, yatırımcıların Donald Trump’ın ABD başkanlığına seçilmesinin yansımalarını değerlendirmeleri ile birlikte, daha da yoğunlaşırken, dolar güç kazandı ve vadeli endeks kontratları ABD’de hisse senetlerinin iki yılın en hızlı haftalık kaybını daha da genişletebileceğini işaret etti. Japonya hisseleri, GSYİH verisi sonrası ralli yaptı.

Asya’da ülke tahvilleri, ABD Hazine tahvilleri ile birlikte, Trump’ın altyapı harcamalarını artırma planlarının, ekonomideki büyüme ve enflasyondaki artışla birlikte ABD’de faiz artırımlarını getireceği beklentileri sonucu değer kaybetti ve rekor tahvil satış dalgasının daha da genişletti. ABD dolarının 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkarken, Yeni Zelanda’da meydana gelen deprem bu ülkenin para birimi üzerinde baskı oluşturdu ve altın beş ayın en düşük seviyesine indi. Japonya’da Topix Endeksi, gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) tahminlerden daha hızlı büyümesi ile birlikte Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, gelişen piyasa varlıkları değer kaybetti.

Trump’ın seçim zaferi, küresel piyasalara şok dalgaları yolladı. Küresel tahvillerin toplam değeri geçen hafta 1.2 trilyon dolar erirken, hisse senetlerinin değeri 1 trilyon dolar kadar arttı ve sanayi metalleri son dört yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi. Aynı zamanda, gelişen piyasa varlıkları, ABD’de daha korumacı dış ticaret politikaları uygulanacağı ve faizin artırılacağı ve buna bağlı olarak bu ülkelerin ihracatının olumsuz etkileneceği beklentileri ile sert düştü.

MCP Asset Management’ın Tokyo birimi ekonomist ve stratejisti Hiroki Shimazu, “Getiriler önümüzdeki yıl boyunca artmaya devam edecek,” dedi ve “Temel göstergeler çok güçlü, özellikle ABD’de. Enflasyonda yukarı baskıların arttığına ilişkin işaretler var. Trump bu konuyu destekliyor” şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi ve Bloomberg Barclays Toplam Endeksi’nin gösterdiği üzere, hisse senetleri geçen hafta tahvilleri 4.8 yüzde puanı geçti. Bu, Aralık 2011’den bu yana hisse senetleri lehine en büyük farkı işaret ediyor.

ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dört baz puan artarak Tokyo saati ile 11:47’de yüzde 2.19’a çıktı.

KAYNAK: BLOOMBERG HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.