Piyasalar “Yellen”ın konuşmasını fiyatlıyor

0
2897

Japon yeni ve altın, Fed Başkanı Janet Yellen'ın, finans piyasalarındaki kargaşanın sürmesi durumunda Fed'in para politikasının sıkılaştırılmasının ertelenebileceğini kaydetmesinin ardından değer kazandı. Hong Kong'da hisse senetleri, üç günlük tatilin ardından sert düşerken, ham petrol kayıplarını genişletti.

Yen yükselişini dördüncü güne taşırken, ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Kasım ayından bu yana en düşük seviyesi yakınında seyretti. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi 1994'ten bu yana ay takvimine göre en kötü yıl başlangıcını yaparken, Güney Kore hisseleri üç yılı aşkın sürenin en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları düştü. Altın ons başına 1,200 doların üzerine çıktı. Petrol varil başına 27 doların altına indi.

Fed Başkanı Janet Yellen, Çarşamba günü Kongre'de yaptığı konuşmada, gösterge faizin halen kademeli olarak artırılmasını beklediğini, anca süregelen kargaşanın Fed'in tahminlerini değiştirebileceğini söyledi. Avrupa'dan Japonya'ya, merkez bankalarının ilave teşvikler için hazır olduklarını işaret etmesi, yatırımcıların Avrupa bankalarının güvenilirliğine ve petrolde süregelen düşüşe ilişkin endişelerini azaltmayı başaramadı.

Auckland'da ANZ Bank New Zealand Ltd. kıdemli ekonomisti Sharon Zollner, "Janet Yellen'ın dün hassas bir görevi vardı; hem piyasalara Fed'in sıkıntıları bildiğini anlatmak için yeterince endişe duyduğnu dile getirmek ve aynı zamanda volatilitenin atlatılacağına iişkin güven verecek denli güçlü bir dill kullanmak," dedi ve "Fed her iki konuyu da nasıl başaracağını bilmiyor ve Yellen'ın tüm yapabileceği, sarsıntının katalizörü olmadığını ikna edebilmek" şeklinde görüş bildirdi.

Japonya haric MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong saati ile 12:34'te yüzde 1.3 aşağıda seyrediyordu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.