Piyasalar Yunanistan’ı bekliyor

0
2760

Asya hisse senetlerinin çoğu değer kazanırken, Japonya'da Nikkei 225 Endeksi 18 yılın en yüksek seviyesine yöneldi. ABD Hazine tahvilleri kayıplarını korurken, euro, yatırımcıların Yunanistan'ın borç krizine ilişkin gelişmeleri beklemeleri ile birlikte güçlendi.

Nikkei 225 Endeksi, Tokyosaati ile 14:27'de yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu ve Aralık 1996'dan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Çin hisse senetleri dalgalı seyretti ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları fazla değişmedi. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvilleri, iki günde 15 baz puan sıçradıktan sonra bir baz puan düştü. Euro Salı günü güçlü bir kayıp yaşadıktan sonra önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kazandı.

Yunanistan'ın kurtarma paketinin sonuna bir haftadan az bir süre kalması ile birlikte, Başbakan Alexis Tsipras Çarşamba günü kreditörlerle görüşmek üzere Brüksel'e gidiyor. Bloomberg Dolar Spot Endeksi Salı günü, Fed Guvernörü Jerome Powell'ın yorumlarının ABD para politikasının diğer büyük ekonomilerin para politikalarından ayrışmasının daha da hızlanacağı görüşünü beslemesinin ardından, iki haftayı aşkın sürenin en güçlü artışını gerçekleştirdi. ABD'de bugün güncellenen büyüme rakamı ve Almanya'da iş dünyası güveni verisi açıklanacak.

Ameriprise Financial Inc. şef piyasa stratejisti David Joy, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Yunanistan konusunda anlaşmaya varılma ihtimali 1'e 2, zira bu muhtemelen varacakları en iyi anlaşma olacak," dedi ve "Bu durum piyasalara, iyiye gitmekte olan temel göstergeler üzerinde odaklanma imkanı sağlayacak ve elbette yorğun bir parasal genişleme programı var" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.