Piyasalarda gözler ECB’de

0
346

Asya hisse senetleri, bugünkü para politikasının gevşetilmesi yönünde karar çıkması beklenen Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplatısı öncesi, bu hafta ilk kez değer kazanırken, euro zayıfladı. Yeni Zelanda doları, merkez bankasının sürpriz faiz indirimi kararının ardından düşerken, ülke tahviller sıçrama yaptı.

Enerji üreticileri, ham petrolin üç ayın en yüksek seviyesi civarında işlem görmesi ile birlikte, MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki yükselişe öncülük ederken, Japonya'da ihracatçı şirketler, yendeki geri çekilmeden destek buldu. Güney Kore wonu, merkez bankasının bugünkü toplantısında faiz indiriminden kaçınmasının ardından 31 önemli para biriminin tümü karşısında güç kazanırken, euro dolar karşısında düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Kiwi olarak da adlandırılan Yeni Zelanda doları bir haftanın en düşük seviyesine indi ve Yeni Zelanda'nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi 2011'den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Altın değer kaybetti.

Auckland'da First NZ Capital Group Ltd. stratejisti Chris Green, "AMB'den daha da teşvik göreceğimiz şeklinde çok güçlü bir beklenti var ve asıl soru bu teşviğin ne kadar güçlü olacağı," dedi ve "Önümüzdeki dönemde, risk varlıkları için daha destekleyici bir ortam görüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

AMB'nin bugünkü toplantısında, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, faiz indirimi ve parasal genişlemeyi (QE) tedbirler yoluyla, parapolitikasını gevşetmesi bekleniyor. Bu beklentilerin gerçekleşmesi durumunda, AMB; zorunlu karşılık faizini düşüren Çin ve negatif faiz uygulamasına geçen Japonya'nın ardından, küresel parasal teşvik zincirine katılmış olacak. Uluslararası Para Fonu (IMF), Salı günü, volatil finans piyasalarının ve düşük emtia fiyatlarının küresel ekonomi için risk oluşturduğunu kaydetti.

Traderlar, ABD'de para politikaının sıkılaştırılacağına ilişkin bahislerini azaltıyor. Fed fonları faizi (Fed'in gösterge faizi) vadeli işlemleri, ABD merkez bankasının gelecek haftaki toplantısında faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 4 olarak görüyor. Bu olasılık bu ayın başında yüzde 10 seviyesindeydi. Japonya Merkez Bankası da gelecek hafta politikasını gözden geçirecek ve Başkan Haruhiko Kuroda,Perşembe günü yaptığı açıklamada, ihtiyaç duyulduğunda, para politikasını daha da gevşetme imkanları olduğunu söyledi. Çin'de bugün açıklanan enflasyon rakamları, tüketici fiiyatlarının Şubat ayında yıllık bazda yüzde 2.3 arttığını gösterdi. Böylelikle enflasyon yüzde 3 hedefinin altında kaldı.

NSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 1 yükselen enerji grubunun desteği ile, Tokyo saati ile 13:43'te yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.8 yükselirken, Yeni Zelanda'da S&P/NZX Endeksi yüzde 0.8 yükselişle rekora yöneldi ve Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.5 tırmandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.