Piyasalarda gözler Fed toplantısında

0
2770

Dolar, politika yapıcıların büyük ihtimalle faiz artırımı kararı alacakları Fed toplantısı öncesi haftalık kazanca yöneldi. Petrol ve emtia fiyatları düşerken ve bu durum enerji grubu şirketlerinin hisse senetleri üzerinde aşaı baskı yaratırken, zayıf yen Japonya hisselerindeki yükselişe destek oldu.

Dolar ne kadar? TIKLAYIN!

Dolar, Fed'in sıfır faiz dönemini sonlandıracağına ilişkin beklentilerin güçlenmesinin etkisi ile, 16 önemli para biriminin 12'si karşısında değer kazandı. Ham madde hisse senetleri, ABD petrolününğn düşüşünü altıncı güne taşımasının etkisi ile kayıplarını genişletti. Çin hisse senetleri ve tahvilleri, Fosun International Ltd. hisselerinin, şirketin milyarder başkanına ulaşılamadığına ilişkin haberlerin ardından güçlü bir düşüş yaşamasının etkisi ile değer kaybetti.

New York'ta Mizuho Bank Ltd. döviz traderı Keisuke Hino, "Petroldeki düşüş, petrol üreticisi ve gelişen ülke para birimlerinde satışlara neden oldu ve döviz piyasasındaki riskten kaçınma havasına katkıda bulundu," dedi ve "Bu hava muhtemelen gelecek haftaki Fed toplantısına kadar değişmeyeek" şeklinde görüş bildirdi.

ABD'de bugün açıklanacak olan Kasım ayı perakende satışlar ve üretici fiyatları verileri, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, muhtemelen güçlü çıkacak. Traderlar, Fed'in 16 Aralık'taki toplantısında faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 76 olarak görüyor. Petrolde OPEC'in üretim kotasını kaldırma karrı almasından sonra görülen güçlü düşüş finans piyasalrında dalgalanma yarattı. Çin Cumartesi günü perakende satışlar, sanayi üretimi ve finansman verilerini açıklayacak.

Piyasalar

ABD para birimin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Tokyo saati ile 12:25'te yüzde0.2 yukarıda seyrediyordu ve yükselişini dördüncü güne taşıdı. Yen dolar karşısında düşüşünü ikinci güne taşıdı ve yüzde 0.5 kayıpla 122.13 seviyesine inerek haftalık kazancını yüzde 0.8'e daralttı.

Yuan dolar karşısında yüzde 0.1 zayıflayarak 6.4445'e geriledi ve yüzde 0.75 ile Ağustos devalüasyonundan bu yana en büyük haftalık kaybına yöneldi. Traderlar, Çin Merkez Bankası'nın ekonomik büyümeyi desteklemek için yuanı kontrollü bir şekilde devalüe ettiğini düşünüyor.

Singapur'da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Tommy Xie, "Bu hafta kayda değer bir müdahale görmedik ve yatırımcılr Çin Merkez Bankası'nın daha zayf bir para birimine izin verdiğini düşünüyor," dedi ve "Bununşa beraber, gelecek haftaki Fed toplantısından sonra ABD faiz görünümünün daha da somutlaşması ile birlikte piyasa geri dönebilirler" şeklinde görüş bildirdi.

Batı Teksas petrolü (WTI) Cuma günü yüzde 0.8 daha düşerek varil başına 36.48 dolara indi ve haftayı yüzde 8.7 düşüşle geçmeye yöneldi. Bu Mart ayından bu yana en büyük haftalık kaybı işaret ediyor. Petrol fiyatları OPEC'in üretim kotasını kaldırmasının ardından güçlü düştü.

Altın yüzde 0.4 düşüşle ons başına 1,067.19 dolara indi ve düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Metali Fed toplantısının yaklaşması ile birlikte bu hafta yüzde 1.7 kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 geriledi ve enerji hisseleri endekste bu hafta görülen yüzde 2.1'lik düşüşe öncülük etti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.