Piyasalarda kararsız seyir sürüyor

0
2647

ABD'de dün açıklanan verilerden, özellikle haftalık işsizlik ve dayanıklı mal siparişlerinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından dolar endeksi son 8 ayın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra günü hemen hemen önceki kapanış seviyesinde tamamladı. Artan jeopolitik risk algısı nedeniyle petrol başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki yükseliş eğilimi sürüyor. Dün New York borsasında ise yatay bir seyir izlendi. Analistler, bugün piyasalarda resmi tatil nedeniyle işlem yapılmayacağını hatırlatarak, yarın ise yarım gün açık kalacak piyasalarda düşük işlem hacmi ile sakin bir seyir görülebileceğini dile getiriyor.

Avrupa borsalarında önceki günkü kayıplar dün fazlasıyla telafi edilirken, avro/dolar paritesi 7 ayın en düşük seviyesi olan 1,0566'ya kadar geriledikten sonra 1,06'nın hemen üzerinde dengelendi. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 2,15, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,51 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,96 değer kazandı. Analistler, bugün İspanya'nın 3'üncü çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) ve Almanya'da açıklanacak tüketici güven endeksinin takip edileceğini belirtiyor.

Asya tarafında, bugün piyasalarda dar bant içinde sakin bir seyir izlenirken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,49 yükselişle kapandı, Çin'de Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yüzde 0,12 geriledi.

Yurt içinde, Suriye sınırında yaşananlar piyasalar üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, dolar/TL şu dakikalarda 2,90'ın üzerine çıktı. Dün BIST 100 endeksi analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 75.500 seviyesine kadar geriledikten sonra Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaların ardından toparlayarak günü yüzde 0,78 artışla 76.837 puandan tamamladı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya ile yapılan görüşmede, düşürülen uçak ile ilgili detayların diplomatik ve askeri kanallardan paylaşılması hususunda mutabakata varıldığı ve dışişleri bakanlarının önümüzdeki günlerde bir araya gelmesinin kararlaştırıldığı vurgulandı. Analistler, ABD piyasalarının Şükran Günü tatiline girmesi nedeniyle bugün düşük işlem hacmiyle dalgalı bir seyir izlenebileceğini kaydederek, BIST 100 endeksinin 75.500 seviyesinin destek, 78.000 seviyesinin direnç konumunda olduğunu ifade ediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.