Piyasalarda Yellen etkisi 18.11.2016

Fed Başkanı Janet Yellen'ın dünkü konuşması piyasalarda yankı uyandırdı.

0
3344

YELLEN DOLARI REKORA TAŞIDI 

Dolar, Fed Başkanı Janet Yellen’ın faiz artırımının yakın olduğunu işaret etmesi ile birlikte kazancını genişletirken, metaller değer kaybetti. Asya hisse senetlerinin çoğu, Japon hisselerinin boğa piyasasına yaklaşmasının desteğiyle değer kazandı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 yükselerek son sekiz günde yedinci kez yukarı yönde hareket etti ve Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesi yakınında seyrediyor.

PETROL

Petrol fiyatları ABD dolarında yaşanan artışın, OPEC tarafından üretimin kısıtlanması konusunda bir anlaşmaya varılabileceği beklentilerine baskın gelmesiyle beraber bugün değer kaybetti.

Brent ham petrolün varil fiyatı 13 sent düşerek 46,36 dolardan işlem görürken, ABD türü ham petrol de 23 sent düşüşle 45,19 dolar oldu. Doların güçlenmesi, dolar üzerinden fiyatlanan petrolü yabancı alıcılar için daha pahalı hale getiriyor.

ALTIN

Altın fiyatları özellikle Fed Başkanı Yellen’ın Aralık ayında faiz artışına dair güçlü sinyaller vermesinin ardından dolardaki güçlenmenin devam etmesi üzerine beş buçuk ayın en düşük seviyesine geriledi.

Spot altının ons fiyatı yüzde 0.6 düşerek 1,208.56 dolardan işlem görürken, erken saatlerde 1,204.99 dolara kadar inerek 30 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

KAYNAK: BLOOMBERG HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.