Portföy Nedir?

Portare (taşımak) ve foglio (sayfa) kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşan portföy;  paraların vb. eşyaların konulduğu cüzdan olarak tanımlanmaktadır.

0
4828

Portföy birçok alanda kullanılan bir kelimedir.  Bu alanlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz; finans, sanat ve edebiyat. Finans piyasalarında sıkça kullanılan portföy; yatırımcıların döviz, tahvil, hisse senedi, vadeli mevduat, nakit para, altın ve hazine bonosu gibi birden fazla yatırım enstrümanına yatırım yapmak koşuluyla oluşturduğu toplam değerdir.

Yatırımcıların portföy oluşturmasındaki asıl amaç; farklı risk ve getiri seviyesine sahip yatırım araçlarını bir araya getirmek, oluşan toplam yatırımları çeşitlendirmek ve riskleri dağıtmaktır. Örneğin; küresel piyasalarda oluşan belirsizlikler sonucu güvenli liman altını  portföyüne katan bir yatırımcı aynı zamanda terör ve jeopolitik risklerin artması ihtimaline karşı dolara yatırım yaparak portföyünü çeşitlendirir ve böylelikle ortalama bir getiri sağlamayı hedefler.

Dünyanın en büyük finans piyasası Forex’te; emtia, CFD, döviz, hisse senedi, endeks, tahvil ve bono gibi pek çok yatırım enstrümanında 5 gün 24 saat boyunca tek tıkla işlem yaparak yatırım portföyünüzü şekillendirebilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.