Referandum Nedir?

Referandum şimdilerde Türkiye’nin ana gündem maddeleri arasında yer alıyor. Peki, referandum nedir? İşte referanduma dair merak edilenler…

0
1230

Referandum nedir?

Referandum, Latince referre yani geri getirmek kökünden gelmektedir. İlk olarak 1789 yılında Fransız İhtilali sonucunda kullanılan bu sistem yasaların kabulü, anayasa değişikliği ya da önemli devlet konularında halkın yapılacak değişikliklere karşı iradesini belirlemek suretiyle yapılan oylama sistemi olarak tanımlanabilir. Halkın yönetime katılma biçimlerinden biri olan referandumda, halka yapılacak değişikliğin istenip istenmediği sorulmaktadır. Ayrıca referandum oylama sonuçlarına göre de öngörülen değişiklik ya yürürlüğe girmekte ya da iptal edilmektedir.

Fransa, İsviçre ve Türkiye gibi ülkelerde anayasaların kabulünde referandumla halkın oyuna başvurulmaktadır.

Türkiye referandumları

Türkiye’de ilk referandum 1961 yılında yapıldı. İlk referandumun yanı sıra ülkemizde yapılan diğer referandumlar ise şöyle; 1982 Türkiye anayasa referandumu, 1987 Türkiye anayasa değişikliği referandumu, 1988 Türkiye anayasa değişikliği referandumu, 2007 Türkiye anayasa değişikliği referandumu, 2010 Türkiye anayasa değişikliği referandumu.

2017 Türkiye referandumu ne zaman?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP), başkanlık sistemine geçişini öngören anayasa değişikliği milletvekili oylama sonucu ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Şimdi ise gözler 16 Nisan’da yapılması öngörülen referandumda.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.