Ruble düşüşünü sürdürüyor

0
2540

Ruble, 2015'in son işlem gününde zayıf seyretti. Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle Rus ekonomisinde toparlanma görünümü zayıflarken ruble üçüncü yıl üst üste değer kaybetmiş oldu.

Ruble, Moskova saatiyle 14:21'de yüzde 1 düşüşle 72.9270'den işlem gördü. Böylece, rublenin yıllık kaybı yüzde 20'ye ulaştı. Rusya petrol ihracatını fiyatlamada kullanılan Brent petrolün varil fiyatı 37 dolara yaklaştı. Çarşamba günü açıklanan veriye göre, Rusya'da imalat sanayi endeksi ekonomik aktivitede düşüşe işaret eden bölgede bulunuyor. Zayıf gelen veri, Rus ekonomisinin 2009'dan bu yana en kötü resesyondan ne kadar çabuk çıkacağı yönünde kuşkulara neden oluyor.

Öte yandan, doların ruble karşısındaki değer kazancı, petrolün dolar cinsinden fiyatındaki düşüşle aynı hızda gerçekleşmedi. Bu nedenle, bütçe açığını iyileştirmeye çalışan hükümet için işler daha da zorlaşıyor. Ruble, son üç yılda yaklaşık yüzde 60 değer kaybetmesinin ardından, orta vadeli planın 4 kat üzerinde seyreden enflasyon üzerindeki baskı da arttı.

Moskova'da UralSib Asset Management portföy yöneticisi Alexey Korolenko, "Ruble daha da zayıflayabilir. Mevcut durumda petrol fiyatlarında güçlenme beklemek zor. Petrol, 2016 yıl sonu itibariyle varil başına 45-50 dolar seviyesine ulaşabilir. Yatırımların azalmasının etkisini zamanla görebiliriz. Buradaki soru etkinin gecikmesinin ne kadar olacağı" dedi.

Moskova Borsası 31 Aralık'ta işleme kapalı olacak.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.