Schengen’de tedirgin edici gelişme

0
2890

"Fransa 2" televizyon kanalına konuşan Fransa Başbakanı Manuel Valls, AB üyesi ülkelerin sorumluluklarını yerine getirmemeleri halinde  serbest dolaşımı öngören Schengen anlaşmasının tartışmaya açılabileceği uyarısında bulundu.

Sınır güvenliğinin yüzde 100 sağlanmasının mümkün gözükmediğini kaydeden Başbakan Valls, "Sıfır risk yok, tehdit hala sürüyor. Cuma günkü saldırılarla bağlantılı diğer terör gruplarının hala aktif olup olmadığını bilmiyoruz, ancak bunu tahmin edebiliriz. Terör saldırılarını planlayan teröristin Suriye'den çıkıp nasıl Avrupa'ya geldiğini bilmiyoruz" dedi.

MİNİ SCHENGEN MASADA!

ARAMA KARARI VARKEN NASIL OLABİLİR….

"Bu terörist, Belçika tarafından hakkında uluslararası arama kararı çıkartılmasına rağmen Avrupa sınırlarını nasıl geçebilir" sorusunu yönelten Manuel Valls, "AB ülkeleri sorumluluklarını yerine getirmediği takdirde Schengen anlaşması tartışmaya açılabilir" uyarısında bulundu. Valls, bazı teröristlerin sığınmacı krizini kullanarak Avrupa'ya sızdıklarının anlaşıldığını kaydederek, terör saldırılarının ardından yaklaşık 600 eve baskın yapıldığını ve 157 kişinin zorunlu ev hapsinde tutulduğunu da sözlerine ekledi.

TERÖR KURBANLARINA TAZMİNAT

Bu arada, Fransız basını, Paris'teki terör saldırılarında hayatlarını kaybeden 129 kişinin ailelerine 20 ila 30 bin euro arasında maddi tazminat ödeneceğini, saldırılarda yaralananların da tazminat alabileceğini yazdı. Basında yer alan haberlere göre, tazminatlar, 1986 yılındaki terör kurbanları için kurulan fondan ödenecek. Bu fon, otomobil ve emlak sahiplerinden alınan vergilerden kesilen paylarla destekleniyor.

TERÖRDEN MAHKUM OLANLAR VATANDAŞLIKTAN ÇIKARTILSIN

Fransa'da düzenlenen son kamuoyu araştırması, Fransızların yüzde 94'ünün, terör olayları nedeniyle mahkum olan göçmen kökenlilerin Fransız vatandaşlığından çıkartılmalarını istediklerini ortaya koydu. Bu öneriyi terör saldırılarından sonra "yabancı düşmanı" olarak nitelenen aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi sıkça dile getiriyordu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.