Şimdi Yunanistan’ı neler bekliyor?

0
2548

Yunanistan'da halk kreditörlerin nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları hükümetin kabul edip etmemesine karar vermek için sandık başına gitti. Gelen sonuçlar referandumdan büyük oranda "hayır" sonucu çıktığını gösteriyor.

Peki referandum "hayır" ile sonuçlanırsa ne olacak? İşte muhtemel senaryolar: Bu durumda Euro’dan çıkış ihtimali çok artacak. Euro’dan çıkışın ilk adımı maaş ve emekli aylıklarının tamamı yerine sadece bir kısmı ödenecek.Yunan kamusunun tahvilleri ise çöp olacak. Ülke yıllarca sürecek bir maceranın ortasında kalacak. Bu gelişmelerin ağırlığı altında Syriza hükümeti, en geç 2-3 ay içerisinde seçimlere gitmek zorunda kalacak. Ancak Euro ve AB bağlamında ülke zararı iliklerine kadar yaşamış olacak.

BAŞKA PARA BİRİMİ

Avrupa da Yunanistan'daki referandumu yakından izliyor. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, oylama öncesi yaptığı açıklamada, "hayır" çıkması halinde Yunanistan'ın başka bir para birimine geçmesi gerektiğini söyledi. Schulz, "Yunanistan, bu referandumdan sonra hala Euroda kalacak mi? Böyle olmalı ama eğer Yunanlar referandumda "hayır" derse o zaman başka bir para birimine geçmeleri gerekiyor, çünkü Euro ödeme aracı olmayacak" dedi. Avrupa Parlamentosu Başkanı, yeni bir para birimine geçtiği an o ülkenin Euro Bölgesi'nden çıkmış olacağını vurguladı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.