SocGen: Trump riskinden korunmak için iyi adres Türk lirası 11.10.2016

Societe Generale'e göre Trump'ın zaferi gelişen ülke kurları için risk

0
4060

Societe Generale analistleri ABD seçimlerinden Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın zaferle çıkması durumunda gelişen piyasa kurlarının nasıl etkileneceğini mercek altına aldı.

Ve analistlere göre Trump’ın kazanması durumunda “en iyi cazip hedge” Türk lirası.

“Dolar/TL tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor ve Trump’ın kazanması duurmuna karşı diğer para birimlerine kıyasla daha cazip bir hedge opsiyonu” diyen analistler dolar/TL’de 3,15 seviyesinden üç aylık alım opsiyonunda 3,40 seviyesine işaret etti.

Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın göçmen karşıtı söylemi nedeniyle piyasalar verilen mesajları ilk olarak peso üzerinden fiyatlıyor. Trump’ın başkan seçilmesi durumunda Meksika’ya serbest ticaret anlaşmasını sonlandıracağına yönelik açıklamaları yüzünden başkanlık yarışında durum değiştikçe peso da inip çıkıyor.

Ancak SocGen analistleri Trump’ın kazanmasının sadece peso değil, diğer gelişen ülke kurları için de risk oluşturduğunu belirtti.

Ticaret, güvenlik, yerel tepki, algı ve ABD faizleri göz önünde bulundurularak hesaplanan “Trump kırılganlık endeksine” göre Meksika, Türkiye, Güney Korea ve Tayvan para birimlerinin en kırılgan kurlar.

Wall Street Journal gazetesi ile NBC televizyonunun ortak düzenlediği ankete göre, Clinton şu anda yarışı Trump’ın 11 puan önünde götürüyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.