Soma’da 150 ton altın umudu

0
2660

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, MTA'da çocuklar için düzenlenen "Enerji verimliliği ve tasarrufu" bilgilendirme etkinliğinden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soma'da 2013'ten beri rezerv çalışmalarının devam ettiğine değinen Alaboyun, şöyle konuştu: "Bölgede 100 milyonluk tespit edilmiş cevher var. Bu cevherin de 1 tonunda 1 gram altın var. Oranladığımızda 100 ton saf altın demek. Bu artabilir, ama bizim görünür olarak söylediğimiz rezerv bu. Sondaj çalışmaları devam ediyor. Rezerv daha da yukarı çıkacak, belki de 150 ton altın bulmayı umuyoruz.

Altın ne kadar? TIKLAYIN!

Mevcut bulduğumuz altın rezervi Türkiye'nin toplam altın rezervinin 7'de biri yani yüzde 14'üne denk geliyor. İnşallah daha araştırılacak çok yerler var. Bu bulduğumuz cevher yer altı cevheri değil yüzey cevheri. Yerden 100 metre civarında bir yatakla açık işletmeyle elde edilecek bir cevher. Türkiye'de bu konuda derin sondajlara yeni başlıyoruz." Alaboyun, gelişmiş teknolojiyle madenlerin tamamen enini, boyunu ve içeriğini belirleyip bilgisayar ortamında tamamen simülasyon yapacaklarını vurguladı. Manisa bölgesinin mineralleşme yönünden zengin olduğunu dile getiren Alaboyun, şöyle devam etti: "Sadece altın değil bakır, çinko ve kurşun gibi önemli metalleri bünyesinde barındırıyor. Bir taraftan altın alırken diğer yandan bakır, çinko ve kurşun elde ediyorsunuz.

Orada açık işletmeyle yüzlerce hatta binlerce kişi çalışacak. Bunların zenginleşme prosesleri yapılacak orada da yüzlerce insan çalışacak. Rafineri aşamasında da yüzlerce insan çalışacak. 3-4 bin kişiyi istihdam edebilecek bir kapasite olacağı kanaatindeyim. Soma deyince aklımıza 301 şehidimiz geliyor, kaza geliyor. Oranın komisyon başkanı bendim. Hem komisyon başkanı olmam hem de kaza olan alana inen kişi olarak Soma’ya özel bir ilgimiz var. Somalılarla bu güzel haberi paylaşmayı arzu ettik." 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.