Söylenti komşuyu krize soktu

0
2832

Bulgaristan, banka kriziyle karşı karşıya. Krizi çıkaransa bir bankanın batacağı yönündeki söylentiler. İnternet ve telefonla yayılan dedikodular üzerine halk, bankalara akın etti.

BANKALARDAKİ PARALARI ÇEKİYORLAR

Bankamatikler ve şubelerin önünde uzun kuyruklar oluştu ve bir günde çekilen miktar 555 milyon doları buldu. Bu çapta nakit talebine hazırlıklı olmayan bankalar mesailerini erken bitirmek zorunda kaldı. Sofya borsası da bir günde yüzde 7,3 değer kaybetti. Olanları hükümet harekete geçirirken ülkenin en büyük dördüncü bankası olan Corporate Commercial Bank'ın yönetimine Merkez Bankası el koydu.

AVRUPA’DAN YARDIM İSTEDİ

Olanları, istikrarı sarsmayı amaçlayan organize bir saldırı olarak niteleyen Bulgar hükümeti, Avrupa Birliği’nden de yardım istedi. Avrupa komisyonu, Bulgaristan’dan gelen talep üzerine 2,3 milyar dolarlık krediyi onayladı. Gelen bu haberle kriz hafiflese de bankaların önündeki kuyruklar tam olarak bitmiş değil. Banka krizinin yanı sıra siyasi krizle de boğuşan ülkede, 5 Ekim’de erken seçime gidilmesi de kararlaştırıldı. Avrupa Birliği’nin en yoksul ülkesi olan Bulgaristan’da 1996-1997 mali krizinde 14 banka batmıştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.