‘Şu süreçte faiz artırmak akıllıca olmaz’

0
2597

Geçen yıl FOMC içinde faiz oranlarının artırılmasının en güçlü savunucularından biri olarak bilinen St. Louis Fed Başkanı James Bullard, şimdi bu görüşünden vazgeçmiş görünüyor.
 

Bullard, dün yaptığı konuşmada, Fed'in borçlanma maliyetlerini şu an için daha fazla artırmaktan çekinmesi gerektiğini söyledi. "ABD para politikasının normalleşmesi için 2015 yılında ortaya konan iki önemli ayak değişti" diye konuşan Bullard, "Ekonomik verilere bağlı bu değişimler büyük olasılıkla FOMC'ye normalleşme programında daha fazla hareket alanı verecek.

Enflasyon beklentileri daha da düşkü ve piyasalarda kayıplar görülüyor. Orta vadede varlık balonları oluşması riski azaldı. Bu durum, Fed üzerindeki faiz artırım baskısını geçen yıla göre azalttı" dedi

Bullard, bu yıl FOMC'nin oy verme hakkına sahip bir üyesi olacak. Bullard konuşmasında, ekonominin temel göstergelerinin güçlü olduğu görüşmerine katıldığını belirtirken, "ABD'de büyüme ve istihdam piyasası görünümleri makul seviyede olmaya devam ediyor.

2016'da ABD'de ekonomik büyümenin 2015'ten daha güçlü olmasını ve istihdam piyasasının iyileşmeye devam etmesini bekliyorum. Ayrıca global büyümenin de bu yıl geçen yıldan daha güçlü olacağını öngörüyorum" dedi. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.