Tahminler bu sefer başkanlardan

0
2400

San Francisco Fed Başkanı John Williams, Fed'in faizleri artırmak için enflasyonun yüzde 2'nin üzerine çıkmasını bekleyemeyeceğini söyledi.

Petrol fiyatlarında geçen yıl yaşanan düşüşün ardından çekirdek enflasyonun denge bulmaya başladığını belirten Williams, iyileşmenin beklendiği yönde sürmesi halinde faizi yazın veya sonbaharda artırmanın uygun olabileceğini ifade etti. Williams’ın bu yılki toplantılarda oy kullanma hakkı bulunuyor.

HAZİRAN’A KADAR FAİZ ARTABİLİR

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, faiz artırımının Haziran toplantısına kadar hayata geçirilebilir bir seçenek haline gelmesini istediğini söyledi. CNBC'ye konuşan Mester, yine de bunun faizin Haziran'da artmasını isteyeceği anlamına gelmediğini, karar vermeden önce gelecek 4 ay boyunca açıklanacak verileri görmek gerektiğini belirtti. Mester'ın bu yıl Fed'de oy kullanma hakkı bulunmuyor.

YAVAŞ ARTIRIM SÜRECİ

Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, faizi yükseltmeye daha erken başlayıp, yavaş bir faiz artırım süreci izlenmesinden yana olduğunu söyledi. Londra ziyareti sırasında konuşan Fisher, bunun geç faiz artırıp hızlı bir süreç izlemekten daha iyi olacağını savundu. Fisher, ilk faiz artırımının Amerikan tahvillerinin getiri eğrisinin kısa tarafı üzerinde etkili olacağını öngördü..

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.