‘Türk mallarının Rusya’ya girişi durdu’

0
2452

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, Rusya ile gerilen siyasi ilişkilerin ardından, tüm Türk mallarının Rus gümrüklerine girişinin durduğunu, malların gümrüğe kabul edilmediğini söyledi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi'nin aylık olağan toplantısında Reuters'ın sorusu üzerine Dalgakıran "Tüm Türk mallarının şu anda gümrüklere girişi durdu. Buna makineler de dahil. Şu anda hiçbir Türk malı gümrüğe kabul edilmiyor. 'Sayım var' gibi çeşitli gerekçeler sunuyorlar" dedi. Türkiye'nin Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasında gerilen siyasi ilişkiler, gerginliğin ekonomik ilişkilere yansıyıp yansımayacağı endişelerini de artırıyor. 

Dalgakıran, "Türkiye'nin Rusya'ya 800 milyon dolar olan makine ihracatı, Rusya ekonomik krize girdikten sonra zaten 300 milyon dolara düşmüştü" diye konuştu. Toplantıya katılan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle de Rusya ile ilişkilerin bozulmasından en fazla etkilenecek sektörlerden birinin tekstil ve hazırgiyim olduğunu belirterek şunları söyledi: "Sektörün Rusya'ya ihracatı 1 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Rusya'daki ekonomik durum nedeniyle geçen yıl bu pazar zaten yüzde 40 daralmıştı. İhracatımızda yeni bir daralma Türk tekstil ve hazırgiyim sektörü için büyük sorun yaratır."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.