‘Türkiye pozitif ayrışabilir’

0
698

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Davos'ta, Doğuş Yayın Grubu Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırım'ın sorularını yanıtladı.  Şimşek, Mustafa Koç'un ölümünü "Allah rahmet eylesin. Ailesine sabırlar diliyorum. Gerçekten hepimiz çok üzüldük. Şahsen tanıdığım bir insan. İnanılmaz bir pozitif enerjisi olan, gerçekten Türkiye'nin iş dünyası anlamında duayen ismi, şahsiyet. Gerçekten çok üzüldük bu ani ölümden ötürü" sözleriyle değerlendirdi.  

AVRUPA'YA İLİŞKİN İYİMSERİM 

Şimşek, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirdi. Şimşek, gelişmekte olan ülkelere ilişkin beklentilerin olumsuz olduğunu, Avrupa'ya ilişkin beklentilerin ise bu yıl olumlu olduğunu söyledi. Şimşek "Çin'de yavaşlama söz konusuyken, ABD ve Avrupa toparlanmayı sürdürür mü? Ben şahsen Avrupa'ya ilişkin iyimserim" dedi. 

TÜRKİYE'NİN POZİTİF AYRIŞMA İHTİMALİ YÜKSEK

Başbakan Yardımcısı, ekonomide kötümserliğin piyasalardaki son durumdan kaynaklandığını söyledi. Dünya piyasalarında kaygıların arttığı zamanlarda para çıkışı olduğunu söyleyen Şimşek, "Ortalık yatışınca Türkiye'nin pozitif ayrışma ihtimalinin yüksek " dedi. 

YÜZDE 4,5 RAHAT BÜYÜYEBİLİRİZ

Türkiye'nin siyasi istikrar ve reform programıyla güçlü bir hikayesi olduğunu söyleyen Şimşek, "Bu sene belirsizlikler azaldı, ücretlerdeki artıştan dolayı iç talepte artış olacak, rahat şekilde yüzde 4,5 büyüyebiliriz" şeklinde konuştu.  Şimşek, Davos'ta Türkiye'ye doğrudan yatırım çekmek için verimli görüşmelerde bulunduklarını belirtti. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.