Türkiye’ye dev yatırım

0
2736

Ekonomi Bakanlığı, Temmuz ayına ilişkin "Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni"ni yayımladı. Buna göre, Temmuz’da 3 milyar 392 milyon dolar düzeyinde net uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti. Ocak-Temmuz döneminde 9 milyar 715 milyon dolar net doğrudan uluslararası yatırım girişi yaşanırken, uluslararası doğrudan yatırım girişleri kaleminde yer alan sermaye girişi 7 milyar 413 milyon dolara ulaştı. Bunun 3 milyar doları mali aracı kuruluşların faaliyetleri sektöründen, 1,3 milyar doları enerji sektöründen kaynaklandı.

Ocak-Temmuz döneminde nakit sermaye girişinin yüzde 63'ü AB ülkeleri, yüzde 24'ü ise Asya ülkeleri kanalından geldi. – Uluslararası sermayeli şirketlerin sayısı Temmuz’da 139 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 11 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. Ocak-Temmuz döneminde 2 bin 534 uluslararası sermayeli şirket ve şube kurulurken, 104 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki oldu.

Toplam 2 bin 638 şirketin başta toptan ve perakende ticaret sektörü olmak üzere gayrimenkul ile ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulundukları görüldü. Aynı dönemde kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde olan 83 uluslararası sermayeli şirket, şube kuruluşu ile yabancı ortak iştiraki gerçekleşti. Bu şirketlerin 36'sı toptan ve perakende ticaret sektöründe yer alırken, 14'ü imalat sanayi sektöründe faaliyette bulunuyor. Ocak-Temmuz döneminde kurulan 2 bin 638 uluslararası sermayeli şirketin, bin 376'sının yakın ve Ortadoğu ülkeleri, 635'inin AB ülkeleri, 177'sinin de diğer Avrupa ülkeleri ortaklı şirketler olduğu kaydedildi.

Verilere göre, Temmuz sonu itibarıyla 38 bin 365 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu. 6 bin 397 yerli sermayeli şirkete uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşirken, toplamda 44 bin 762 uluslararası sermayeli şirket faaliyette bulunuyor. Bu şirketler, başta toptan ve perakende ticaret olmak üzere, gayrimenkul kiralama, iş faaliyetleri ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteriyor. İmalat sanayisinde faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirketlerde kimyasal madde ve ürünleri imalatı ilk sırada yer aldı. Tekstil ürünleri imalatı, gıda ürünleri, içecek ve tütün imalatı ile makine ve teçhizat imalatı ikinci sırada yer aldı. 

Uluslararası sermayeli şirketlerin ülke gruplarına göre dağılımına bakıldığında, AB ülkeleri ortaklı girişim sayısının 20 bin 90 ile birinci sırada bulunduğu görüldü. AB ülkeleri ortaklı uluslararası sermayeli şirketlerin içinde Almanya 6 bin 276 şirket ile ilk sırayı aldı. Bu ülkeyi 2 bin 841 şirketle İngiltere ve 2 bin 530 şirketle Hollanda takip etti. Söz konusu şirketlerin illere göre dağılımında ise 26 bin 803 ile İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul'u, 4 bin 599 şirketle Antalya, 2 bin 596 şirketle Ankara ve 2 bin 184 şirketle İzmir izledi. İstanbul'daki uluslararası sermayeli şirketler, başta toptan ve perakende ticaret (10 bin 337) olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri (4 bin 418) ve imalat sanayi (3 bin 577) sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

Ekonomi Bakanlığı tarafından Temmuz’da yatırım teşvik belgesi düzenlenen 18 proje kapsamında yaklaşık 144,5 milyon dolar tutarında yatırım yapılması öngörüldü. Böylece 2015 yılında belgelendirilen yatırım projesi sayısı 146'ya, belge kapsamındaki yatırımların tutarı ise 12 milyar 296,1 milyon dolara ulaştı. Yatırım teşvik belgelerinin 92'si imalat, 32'si hizmetler, 13'ü elektrik, gaz ve su, 7'si madencilik ve taş ocakçılığı, 2'si tarım ve ormancılık sektörleri ile ilgili düzenlendi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.