Ufkunuzu açacak yeni iş fikirleri

Değişen ve gelişen dünya, yeni iş kurmak isteyenler için fırsatlar sunuyor.

0
5936

Son dönemde gerek dünyada gerekse ülkemizde en çok konuşulan konulardan birisi değişimdir. Bu değişimden yararlanmak isteyen girişimciler için önemli fırsatlar yaratıyor.
İşte karşınızda ufkunuzu açacak yeni iş fikirleri:

Çevre danışmanlığı

Son dönemin parlayan iş fikirlerinden olarak karşımıza çıkan çevre danışmanlığı veya ekolojik danışmanlık, Financial Times tarafından geleceğin 10 mesleği olarak gösteriliyor. Henüz ülkemizde yeterince ilgi görmeyen çevre danışmanlığı şimdiden dünyada 19.2 milyar dolar büyüklüğünde küresel bir sektör konumuna ulaşmış durumda ve bu büyüme ile gelecek 5 yıl içerisinde 30 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağı tahmin ediliyor.

Şimdi gelelim, çevre danışmanlığı veren kişilerin ne işle uğraştığına… Çevre danışmanları, şirketlere sürdürülebilirlik konusunda karbon ayak izlerini azaltma konusunda danışmanlık hizmeti veriyor. Örneğin, Siemens 2015 yılında karbon ayak izini azaltmak için yaklaşık 300 milyon dolar harcayarak, 700 milyon dolarlık bir tasarruf gerçekleştirdi.

Ülkemizde de yeşil binaların artması ve şirketlerin sürdürülebilirliği ön plana alması ile birlikte çok kısa bir zaman içerisinde çevre danışmanlarına büyük bir iş düşecek gibi görünüyor.

Çeviri hizmetleri

Dünyanın hızla global bir köye dönüşmeye başlaması her ne kadar aradaki sınırları kaldırsa da, insanlar arasındaki dil sınırlarını henüz kaldıramıyor. Her geçen yıl hızla büyüyen dünya ticaretinde yer almak ve özellikle denizaşırı işler yapmak isteyen firmalar, çeviri hizmetlerine önemli bütçeler ayırıyor.

Türkiye’de henüz bakir olarak tanımlayabileceğimiz ve önemli fırsatları bünyesinde barındıran çeviri sektörü, özellikle internet sitelerinin ve çok dilli pazarlama materyallerinin hazırlanmasını sağlıyor. Ayrıca, şirketler arasında gerçekleşen yazışmaların istenilen dile çeviren çeviri hizmeti veren kişiler, genellikle bu hizmetleri evden, internet aracılığı ile gerçekleştiriyor.

Yaşlı bakım hizmetleri

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bakıma muhtaç yaşlı nüfusun artması ile beraber, yaşlı bakım hizmetine duyulan ihtiyaç da arttı. Özellikle bu hizmeti veren hastanelerin ücretlerinin çok yüksek olması ve bu alanda huzurevlerinin yetersiz olması, evde bakım hizmetlerine olan ilgiyi arttırdı.

Mobil uygulama tasarımı

Akıllı telefon ve tabletlerin hayatımıza hiç çıkmamacasına girmesi ile beraber, web tabanlı mobil uygulama pazarı inanılmaz bir hızla büyümeye başladı. Dünyanın en çiçeği burnunda sektörü olarak kabul edilen mobil uygulama tasarım sektörü, önümüzdeki dönemde daha çok ilgi görecek mesleklerin başında geliyor.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.