Sonbaharda gezilecek yerler

Sararmış yapraklar, yağmur, serin bir rüzgar ve mevsimlerden tabii ki sonbahar…

0
6448

Sonbaharda boğaza karşı bir çay içiyorsunuz. Ardından sararmış yapraklar eşliğinde yürümeye koyuluyorsunuz ve tam o sırada yağmur yağmaya başlıyor. Ve siz bir yere sığınmak yerine yağmurun tadını çıkarmayı tercih ediyorsunuz. Belli ki çok yorulmuşsunuz veya yaz boyunca tatil yapmayı tercih etmeyerek sonbaharı beklediniz? O halde sonbaharda gezmek sizin hakkınız! İşte sonbaharda gidebileceğiniz 5 yer;

  1. Abant

Bolu iline bağlı Abant, şehrin gürültüsünden ve trafiğinden sıkılanlar için bir kaçış noktası olarak nitelendirebilir. Peki, Abant’ta ne yapılır? Yeşillikler içinde tam bir doğa harikası olan Abant gölü kenarında kitabınızı okuyarak kendinizi iyi hissedebilir ve Abant’ta faytonla kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz.

 

  1. Bozcaada

Çanakkale’de yer alan Bozcaada, ziyaretçilerine keyifli bir sonbahar tatili yaşatacak yerler arasında yer alıyor.  Doğa harikası olan yerlerden bir diğeri de Bozcaada burada kafanızı dinleyebilir, küçük butik otellerde konaklarken kendinizi evinizde gibi hissedebilirsiniz.

Hareketli gece hayatının aksine Bozcaada’da sükûnet bulabilir ve Ege yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Adanın tarih kokan sokaklarında gezintiye çıkabilir, Bozcaada’yla özdeşleşen rüzgar güllerinde gün batımını izleyebilirsiniz.  Ayrıca üzümseverleri de unutmamak gerek. Eylül ayında yapılan meşhur Bağ Bozumu Festivali’ne katılarak,  güzel bir atmosfer eşliğinde bol bol fotoğraf çekerek bu anları ölümsüzleştirebilirsiniz.

 

  1. Mardin

Yaz aylarında aşırı sıcak olan Mardin, sonbaharda tercih edebileceğiniz tarih kokan bir şehir. Özellikle Deyrulzafaran Manastırı, Mardin Çarşısı, Kasımiye Medresesi Mardin’de gezip, görebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Mardin’e gitmişken doğu mutfağının lezzetlerini de tatmadan olmaz dimi? Dobo ve içli köfteyi yemeden dönmeyin derim.

 

  1. Kapadokya

Sonbaharda gidilecek bir diğer alternatif de Kapadokya. Kapadokya peri bacaları eşliğindeki manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.  Kapadokya’ya gidip balon turu yapmadan dönmemek gerek. Balon turu yaparak Kapadokya’yı kuş bakışı seyredebilir,  doludizgin bir sonbahar turu yaşayabilirsiniz.

 

  1. Polonezköy

İstanbul’dan vazgeçemiyor ve sonbaharda ne yapsam diye mi düşünüyorsunuz? İstanbul’dan uzaklaşmadan Polonezköy‘e giderek temiz havada güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Güzel bir kahvaltının ardından da ormanda bir yürüyüş yaparak, doğayla baş başa dolu dolu bir gün geçirebilirsiniz.

 

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.