Ünlü ekonomist uyardı: Fed faiz artırmamalı

0
2874

Nobel Ödüllü Ekonomist Eric Maskin, Fed'in gelecek haftaki toplantıda faiz artırmaması gerektiğini belirtti, faiz artışının ekonomik büyümeyi tehlikeye sokabileceği ve eşitsizliği artıracağı konusunda uyardı.

Maskin Moskova'da dün verdiği röportajda "Faiz artışı olursa ekonomideki toparlanmanın yavaşlama riski var, -bu risk ufak olabilir ancak belirgin bir risk-" diye konuştu. Maskin faiz artışının eşitsizliği azaltmak yerine artıracağı konusunda da uyarıda bulundu. 

Enflasyonun %2'lik hedefin altında olmasına rağmen Fed Başkanı Janet Yellen'in faiz artışında kararlığı karşısında şaşırdığını belirten ekonomist, "Yellen belki bilmediğim birşey biliyordur ve enflasyonda benim göremediğim işaretler görüyordur..Endişelenecek çok fazla şey yokken faizleri artırmanın neden bu kadar önemli olduğunu anlayamıyorum" dedi.

"Gelişen ülkeler çok kötü etkilenmez"

Eric Maskin, gelişmekte olan ülkelerin Fed'den gelecek faiz artışına hazırlanmak içni uzun zamanları olduğunu belirterek "Kararın gelişen piyasalar üzerinde çok kötü bir etkisi olur mu? Hayır sanmıyorum çünkü bu büyük bir değişiklik olmayacak" yorumunu yaptı.

Maskin 2007 yılında, Leonid Hurwicz ve Roger Myerson ile birlikte, Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazanmıştı.

Başkan Yellen geçen haftaki açıklamasında ekonomide gidişatın iyi olduğu ve Aralık'ta faiz artışının canlı bir ihtimal olduğu söylemini yinelemişti. Fed her ne kadar üç yıldan fazla süredir enflasyon hedefini tutturamamış olsa da üst üste güçlü gelen istihdam verileri Fed yetkililerine ekonominin toparlandığına dair güven veriyor.

ABD Merkez Bankası Eylül'de faiz artışına gitmemiş ve karara gerekçe olarak 'küresel ekonomik ve finansal gelişmeler ekonomik aktiviteye zarar verebilir ve yakın vadede enflasyonda aşağı yönlü baskı yapabilir" ifadesine yer vermişti. Ancak Fed bu ifadeyi Ekim'deki bildiriden çıkardı. Bloomberg'in derlediği bilgiye göre Fed'in bu ay faiz artışı yapma ihtimali %80.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.