Uzmanlar faiz kararını değerlendirdi

0
2757

HSBC Portföy Yönetimi karar sonrasında e-mail yoluyla yaptığı açıklamada Merkez Bankası'nın açıklama metninin Ocak'la hemen hemen aynı olduğunu ve kararın varlık fiyatları açısından nötr olduğunu ifade etti.

HSBC açıklamasında "Gelişmiş piyasa merkez bankalarının yeni genişleyici adımlar atacağı ve Fed’in bu sene faiz artırmayacağı beklentileri piyasada önemli ölçüde yer etse de Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizini kesmek için kurun daha değerlendiğini görmek istiyor.

Merkez Bankası’nın üst bant indirimi, haftalık repo ihale faizi ile gecelik borçlanma faizinde artış içeren bir sadeleştirme adımı için liranın değerlenmesini bekleyeceğine dair görüşümüzü koruyoruz. Kararı finansal varlık fiyatları açısından nötr olarak değerlendiriyoruz." ifadesine yer verdi.

'Karar fiyatlara keskin şekilde yansımadı'

Meksa Yatırım'dan Eren Can Ümüt Bloomberg HT'ye değerlendirmesinde kararın piyasaların beklentileri doğrultusunda olduğunu belirterek "Açıklama metnine baktığımuızda bundan önceki PPK'dan çok farklı bir açıklama görmüyoruz. Bir tek Avrupa Birliği'nden gelen talebin güçlendiğine ve yurtiçinde ihracatı desteklediğine dair açıklama var. Bu açıklamalar ve faizlerde değişiklik olmaması piyasalar tarafında çok sürpriz olarak tabir edilmediği için fiyatlama davranışlarına keskin şekilde yansımadı" yorumunu yaptı.

"Bir değişim beklemiyoruz"

Kararı Bloomberg HT'ye değerlendiren İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu ise Merkez Bankası'ndan yılın kalanında da bir değişiklik beklemediklerini kaydetti.

Kömürcüoğlu, "Merkez Bankası'nın Avrupa'daki canlanmanın olumlu etkisinin daha fazla olacağı konusunda daha iyimser olduğunu görüyoruz. Açıkçası MB'nin piyasalarda büyük değişiklik olmadıkça bir değişikliğe gitmesini beklemiyorduk. Yılın kalanında da faiz tarafında bir harekete gitmeyeceğini, aktif likidite yönetimiyle yani piyasa fonlamasını değiştirerek kur ve enflasyonla mücadele etmeye devam edeceğini düşünüyoruz" dedi.

"MB gelecek ay daha rahat değerlendirme yapabilir"

Ziraat Yatırım Başekonomisti Bora Tamer Yılmaz "MB dikkatleri faiz koridorundan likidite politikasına çekmeye çalışıyor. Çünkü bu koridor tartışmaya girince 'faiz indirimi mi olacak' gibi konular piyasalardaki belirsizliği artırıyor. Artık dikkatler koridordan tamamen uzaklaştı, likidite politikasına, açık piyasa işlemlerine yöneldi. Piyasa artık likidite yönetimiyle belirli dengelerin Türkiye'de götürülebileceği konusunda ikna olmuşa benziyor.. Bu Merkez Bankası'na önümüzdeki süreçte adım atma şansı tanıyabilir" dedi.

Önümüzdeki ayın çok  kritik olduğunu söyleyen Yılmaz "Mart'ta önce Avrupa Merkez Bankası, sonra Japonya ve Fed kararları var. Bu maratonun ardından Merkez Bankası gelecek ay daha rahat değerlendirme yapabilir. Esnekliğe daha az ihtiyaç olan bir süreç ortaya çıkarsa sadeleşmeye daha rahat başlayabilir" diye konuştu.

"MB piyasaların biraz gerisinde kalıyor"
 

Bugünkü kararın sürpriz olmadığını belirten Logos Portföy Yönetim Kurulu Başkan Vekili Berrin Önder de Merkez Bankası'nın piyasaların gerisinde kaldığını, bu durumun da devam edebileceğini söyledi.

Merkez Bankası bugünkü kararında beklendiği gibi herhangi bir değişikliğe gitmeyerek politika faizini %7.50'de, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7.25, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 10.75'te sabit tuttu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.