Uzun vadede borsada nasıl para kazanılır?

Borsa yatırımlarını uzun vadede para kazanmanın püf noktaları

0
7778

Yatırım konusunda yapılan araştırmalar, her zaman uzun vadeli yatırımların yatırımcısının yüzünü güldürüyor.  Uzun vadeli yatırımların, kısa vadeli yatırımlara göre daha kolay yapılabilmesi, günlük piyasa takibi gerektirmemesi gibi nedenlerle nispeten daha düşük riskte gerçekleşmesi yatırımcılar açısından önemli avantajlar oluşturuyor.

Borsada yatırım yapmaya karar verdiğiniz zaman; eğer daha önce hiç borsa tecrübeniz olmamış ve hakkında bir şey bilmiyorsanız, eğitim alarak adım atmalısınız. Borsanın ne anlama geldiği, işlemlerin nasıl yapıldığı ve piyasanın nasıl bir işleyişe sahip olduğu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Daha sonra hisse senetleri hakkında bilgi edinmeli ve hangilerine yatırım yapıldığı, fiyatlarındaki değişikliklerin nasıl meydana geldiği hakkında yorum yapabilme kabiliyeti kazanmalısınız. Bu konularda bilgi edinmek, bodoslama dalmaktan çok daha iyi sonuçlar doğuracak ve birikmiş paranızı mantıklı bir şekilde değerlendirmenizi sağlayacaktır.

Borsayı öğrenmenin kolay yolu için tıklayın!

Öncelikle borsada uzun vadeli bir yatırım yapmadan önce, alacağınız hisse senedini ve şirketini detaylı şekilde araştırmalısınız. Bu noktada, borsada uzun vadeli yatırımların yapılmasında, en kritik karar, doğru hisse senedinin seçilmesidir. Yükseliş göstereceğini öngördüğünüz bir hisse senedini doğrudan uzun vadeli yatırım için seçemezsiniz. Ait olduğu sektörden şirkete kadar derinlemesine bir araştırma yapmalı ve geleceği parlak olan hisse senetlerini tercih etmelisiniz. Şirketin popülerliğini yitirmesi veya gelişmeler karşısında geri kalması, hisse senedinin de gözden düşmesine neden olacaktır.

Hisse senedi seçimi nasıl yapılmalı?

Uzun vadeli yatırım yapmak için hisse senetlerinin özelliklerini de bilmelisiniz. Hisse senedinin ait olduğu sektör ve şirketin nasıl bir iş yaptığını bilmeli gelecekteki durumunu değerlendirmeli, şirketin karlılık – borçluluk düzeylerini öğrenmeli, uzun vadedeki performansı hakkında bilgi sahibi olmalı ve analizler yapmalısınız. Hisse senedini detaylı bir araştırma sonrasında seçmeli ve seçeceğiniz vadede size ne kadar getiri sunacağını yaklaşık olarak öngörebilmelisiniz. Bir hisse senedinin alınıp yıllarca elde tutulmasından daha önemli olan konu, 1 yıl boyunca size getireceği karı tahmin edebilmek ve doğru hisse senedini seçmektir.

Gelecekte değerlenecek hisse senedini seçmek için şirket hakkında bilginiz olmalıdır. Günümüzde yaşanan gelişmelerin gerisinde kalan ve yeniliklere ayak uyduramayan şirketler, popülerliklerini yitirdikleri gibi karlılıklarında da azalma yaşanacaktır. Bu şirketin hisse senedi de aynı şekilde hareket edecek ve uzun vadede kaybetmenize neden olacaktır. Sektör ve şirket araştırmalarını yapmanız bu nedenle oldukça önemlidir. Özellikle uzun vadeli yatırımlarda, hem sektörün hem de şirketin geleceği hakkında bilgi sahibi olmanız, elde edeceğiniz kazanç adına büyük bir yere sahiptir.

Hisse senedi fiyatları üzerine etkili olan faktörleri de bilmeli ve izlemelisiniz. Uzun vadeli yatırımlarda yapılan en büyük yanlışlardan birisi, alınan hissenin hareketlerinin izlenmemesi ve fiyatlarının takip edilmemesidir. Kısa vadeli yatırımlarda olduğu gibi anlık fiyat takibi yapmanıza gerek olmasa bile belli bir düzende, açıklanan verileri, şirkete dair haber ve gelişmeleri izlemenizde yarar vardır.

Borsada nasıl işlem yapılır, tıklayın!

Uzun vadeli yatırımda hangi enstrümanlarla işlem yapılabilir?

Borsada uzun vadeli yatırımları hisse senetleri, tahvil, bono, vadeli işlem sözleşmesi gibi seçeneklerle yapabilirsiniz. Genellikle güvenilen hisse senetlerinde uzun vadeli yatırımların yapıldığını görsek bile tahvil ve bono gibi uzun vadeli yatırım araçları da söz konusudur. Bu tahvil ve bono, sabit getirili yatırım araçlarıdır ve her ikisinin de vade süreleri 1 yıldan fazladır. Bu süre boyunca elinde tutan yatırımcı, elde edeceği kazancı da garantilemektedir. Güvenli yatırım araçları olarak da tanıdığımız bu enstrümanlarda uzun vadeli yatırım yapabilirsiniz.

Uzun vadeli yatırımlarda oluşturacağınız portföyün dengeli olması da oldukça önemlidir. Yani tek bir yatırım aracı ile işlem yapmak yerine kendinize birkaç seçenekten oluşan bir portföy oluşturmalısınız. Hisse senetleri, devlet tahvilleri, bono gibi enstrümanlardan oluşan bir portföyle uzun vadeli ve güvenli bir yatırım yapmanız mümkündür.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.