Vadesiz hesap Nedir?

Vadesiz hesap, hiçbir koşul olmadan paranın her zaman çekilebilme olanağı bulunan banka hesabıdır. Vadeli hesapta ise durum farklıdır. Banka ile mevduatı yapan kişi arasından kararlaştırılan vadeden itibaren para çekilebilir.

0
2254

Vadesiz hesapta dilediğiniz zaman para çekip, yatıralabilirsiniz. Ayrıca vadesiz hesapta faiz getirisi vadeliden oldukça düşüktür.

Vadesiz hesabın avantajları nelerdir?

Vadesiz hesaplar, temel bankacılık işlemlerinde ve ağırlıklı olarak maaş ödemesi için kullanılır. Düzenli para gönderme ve otomatik ödeme talimatı gibi işlemler de vadesiz hesabın avantajları arasında yer almaktadır.

Bankaların en büyük gelir kaynakları arasında vadeli ve vadesiz hesaplara uygulanan işletim ve şube maliyetleri yer alır.

Bir banka hesabında 10 yıl boyunca herhangi bir hesap hareketi gerçekleşmezse, hesap Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilir.

Nasıl yatırım kararı vermelisiniz?

Heyecanlı mısın, riski seviyor musun yoksa hırslı mısın? Kişisel özelliklerinizden yola çıkarak yatırım kararı verebilirsiniz. Eğer riski sevmeyen bir yapınız varsa vadeli hesap açabilirsiniz. Böylelikle de faiz getirisinden faydalanarak paranızı değerlendirme imkanına sahip olabilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.