Ve bankalar kapandı…

0
2737

Yunanistan, mali sistemi üzerinde gittikçe büyüyen gerilimi biraz daha dindirebilmek adına dün bankalarını kapatarak sermaye kontrolleri uygulamaya başlarken; ülkenin de artık Euro Bölgesi'nden çıkmak zorunda kalacağı ihtimalini açıkça gözler önüne serdi.

Yunanistan'ın sol hükümeti ve yabancı kreditörler arasındaki görüşmelerin hafta sonu sonuçsuz kalmasının ardından AvrupaMerkez Bankası (AMB), Yunan bankalarına yaptığı fonlamayı durdurarak Atina'ya bankaların çökmesini engellemek için sistemikapatmaktan başka çare bırakmadı. Hem bankalar hem de borsaların bütün hafta kapalı kalması planlanırken, tekrardan Salı çalışmaya başlayacak olan ATM'lerden para çekme limiti günlük 60 Euro olarak belirlendi. Sermaye kontrollerinin en az birkaç ay süreceği tahmin ediliyor.

Tsipras'ın dün geç saatlerde bir açıklama yapmasına rağmenpetrol istasyonlarındaki ve sayıları gittikçe azalan para dolu ATM'lerdeki kuyruklar artmaya devam etti ve altı yıldır ekonomikdüşüşü sırtlamak zorunda kalan Yunanları nasıl bir felaketin beklediğini gösterdi. Yunanistan'ın Salı günü Uluslararası Para Fonu'na (IMF) yapması gereken 1.6 milyar Euro'luk ödemenin yanında önümüzdekiaylarda Avrupa Merkez Bankası'na da milyarlarca Euro'luk ödeme yapması gerekiyor. Yunanistan, IMF'ye karşı temerrüde doğru giderken, Euro Bölgesi'nden de bu proje için sonuçları neler olabileceği bilinmeyen bir çıkışa doğru da ilerliyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.