VE DOLAR 2,3000 TL SINIRINI GEÇTİ

0
314

Dolarda yükseliş hareketi devam ediyor. Kur analistler tarafından önemli bir nokta olarak iösterilen 2,2820 TL seviyesini aştıktan sonra yükselişine hız verdi.

DOLAR NE KADAR?

DOLAR GRAFİĞİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Dolar/TL Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faiz indirimi isteğini yenilemesi, 17 Aralık'ın yıldönümünün yaklaşması nedeniyle yatırımcıların hafta sonu riskini almak istememesi ile gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışarak iki ayın zirvesine yükseldi.

Bankalararası piyasada dolar 2,3097 ile Ocak sonundan bu yana en yüksek düzeye çıktı. Euro/TL de piyasada 2,8660 ile 21 Ekim'den bu yana en yükseği gördü. Gelişmekte olan ülke para birimleri bugün ABD Merkez Bankası'nın önümüzdeki haftaki faiz kararı öncesi dolar küresel bazda güçlenmesi nedeniyle genel olarak baskı altında kaldı.

TL NEGATİF AYRIŞTI

Ancak hafta boyunca petrol fiyatlarındaki düşüş ile gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışan TL bugün ise tam tersine negatif ayrıştı. Bankacılar TL'deki ayrışmanın ve kurdaki yükselişin Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün TOBB üyelerini kabulünde yaptığı konuşma ile aynı anda olduğunu belirtirken, özellikle "siyasi risk yeniden artar mı?" endişesinin TL'deki ayrışmada belirleyici etken olduğunu söylediler.

EN ÇOK DEĞER KAYBEDEN İKİNCİ PARA BİRİMİ  

TL Rus para birimi rublenin ardından dolar karşısında en çok değer kaybeden ikinci para birimi oldu. TL'nin bugün dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 1'e yaklaşırken diğer gelişmekte olan Ülkeler yüzde 0.1 değer kazancı ile yüzde 0.2 değer kaybı bandında yer aldı. Bir bankanın döviz masası müdürü, "Piyasada likidite çok düşük; hareketler bu nedenle hızlı. Dışarıda Fed'in önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda faizlerin uzunca bir süre sıfıra yakın düzeyde kalacağı ifadesini çıkarabilir endişesi var. İç tarafta ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz indirimi isteğini yinelemesi önemliydi" dedi.

MB NE TEPKİ VERECEK?

Bankacılar kurun 2.26 seviyesini aşağı kıramaması sonrası yükselişin hızlandığını kurdaki yükselişe TCMB'nin nasıl bir tepki vereceğinin de piyasalarca merak edildiğini belirttiler.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.