Volkswagen’de 15 yıl sonra bir ilk

0
2529

Volkswagen AG (VW), 15 yıldır ilk defa bu yılın üçüncü çeyreğinde, 3.48 milyar euro zarar açıkladı. Firma, yıllık kazancınında, emisyon skandalına bağlı olarak geçen yılın seviyesinin önemli derecede altında kalacağını belirtti.

Faaliyet zararı, Bloomberg anketine katılan 11 analistin tahminlerinin 3.27 milyar euroluk ortalamasının üzerinde kaldı. Geçen yılın aynı döneminde ise, 3.23 milyar euro faaliyet karı elde edilmişti. Firma üçüncü çeyrekte, dizel araçlarla ilgili emisyon skandalı nedeniyle, özel maliyetler altında 6.7 milyar euro zarar etti. VW, zararları için 6.5 milyar euro ayırmıştı. Şirketin satış gelirleri ise yüzde 5.3 artarak 51.49 milyar euro oldu.

Şirketin CEO’su Matthias Mueller, krizle başa çıkabilmek için yatırımcıların sorularıyla yüzleşecek. Mueller, bu şekilde yatırımcıların desteğini kazanmayı planlıyor. VW, krizin toplam maliyetinin 20 milyar euro ile 78 milyar euro arasında olabileceği yönündeki analist tahminlerini onaylıyor. Firma, bugünkü sonuçlardan önce, üçüncü çeyrekte ayrılan provizyonların tüm maliyeti karşılamaya yetmeyeceğini kabul etmişti.

Mueller, “Rakamlar, Volkswagen Grubunun ne kadar güçlü olduğunu gösterirken, mevcut durumun etkisi netleşmeye başlıyor” dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.