Yatırım danışmanlığı Nedir?

Yatırım danışmanlığı,  yatırım yapan kişilere  sermaye piyasası araçlarının risk ve getiri durumunun doğru analiz edilebilmesi adına kurumlar tarafından verilen hizmettir. Yatırım danışmanlığı hizmeti Sermeye Piyasası Kurulu (SPK)  tarafından verilen yetki belgesi sahip kuruluşlar tarafından verilmektedir. 

0
6024

Yatırım danışmanı kimdir?

Yatırım danışmanı; yatırımcılara finansal varlıklar hakkında sözlü ya da yazılı olmak üzere analiz desteği veren ve yatırımcıyı doğru yönlendirmeye çalışan kişiye denir. Yatırım danışmanları Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) belirlemiş olduğu kurallar çerçevesinde yatırım desteği vermektedir.

Yatırım tavsiyelerinde bulunan yatırım danışmanları bankalarda, aracı kurumlarda ve finans  alanında hizmet veren pek çok kurumda çalışabilir.

Yatırım danışmanı; yatırımcıyı iyi tanıyan, sayısal düşünme gücüne sahip, sabırlı, ikna gücü yüksek ve stresle başa çıkabilecek güçlü karakter özelliklere sahip olmalıdır.

Yatırım danışmanı kurumun yetki ve sorumluluğu dahilinde hareket etmelidir.

Yatırımcılar yatırım danışmanlığı hizmeti alırken nelere dikkat etmeli?

Yatırım yapmadan; yatırım danışmanlarından yatırım tavsiyeleri almalı ama her zaman kendi belirlediğiniz yatırım stratejisiyle hareket etmelisiniz. Yatırım danışmanları yönlendirir fakat asıl karar verici sizsiniz. Dolayısıyla oluşturduğunuz doğru stratejisiyle beraber beklentileriniz doğrultusunda yatırım kararları almalısınız.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.