Yellen tarih vermedi ama…

0
2637

Fed Başkanı Janet Yellen ABD Kongresi'ndeki sunumlarının ilkini gerçekleştiriyor. Janet Yellen "Ekonomideki koşulların en az gelecek birkaç toplantıda faiz artırımını gerektirmeyeceğini düşünüyorum" dedi.

Yellen ABD Kongresi'ndeki sunumunda ekonomideki koşullar iyileşmeye devam ederse Fed'in ileriye dönük yönlendirmesinde değişiklik yaptıktan sonra durumu her toplantıda değerlendireceğini belirtti.

FAİZİ ARTIRMADAN ÖNCE SÖZLÜ YÖNLENDİRME DEĞİŞECEK

Yellen sunumunda şu başlıklara yer verdi: "İleriye dönük yönlendirmede değişiklik, Fed'in birkaç toplantı içinde faiz artıracağı şeklinde okunmamalı. İleriye dönük yönlendirmede değişiklik Fed'in o andan sonra herhangi bir toplantıda faiz artırılabileceği şeklindeki görüşünü yansıtıyor. Faizi artırmadan önce sözlü yönlendirmeyi değiştireceğiz. Sözlü yönlendirme faiz artırımı için herhangi bir toplantıya işaret edebilir"

FAİZLERDEKİ DÜŞÜŞ BÜYÜME VE PARA POLİTİKALARI KAYNAKLI

Yellen, uzun vadeli faizlerdeki düşüşün küresel büyüme ve para politikaları kaynaklı olduğuna işaret etti. Anketlere göre enflasyon beklentilerinin istikrarlı bir seyir izlediğine dikkat çeken Yellen, kısa vadede enflasyonun düşebileceğini belirtti. "Metindeki sabırlı ifadesi en az iki toplantıyı kapsıyor" diyen Yellen, faiz artırımı için enflasyonun yüzde 2'ye doğru yükseleceğinden emin olunması gerektiğine dikkat çekti.

ENFLASYON EĞİLİMLERİNİ ANLAMAYA ÇALIŞIYORUZ

Sunum sonrası soruları yanıtlayan Fed Başkanı Yellen, "Enflasyon konusunda çekirdek endekse bakabiliriz. Enflasyon eğilimlerini anlamaya çalışıyoruz. Para politikasının geniş yelpazede faktörlere bakması gerekir. Fed'i para politikası kurallarına zincirleme fikrini desteklemiyorum" dedi. Yellen Açık Piyasa Komitesi'nin mevcut yapısının iyi işlediğine dikkat çekerek, Açık Piyasa Komitesi'nin yapısında değişim olması taraftarı olmadığının altını çizdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.