Yen dolar karşısında geriliyor

0
772

Yen dolar karşısında, 5 günden bu yana ilk kez düşüş gösteriyor. Japonya Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkili yenin 7 ayın en yüksek seviyesine gösterdiği rallinin “çok sert” olduğu değerlendirmesi yaptı ve yendeki düşüşte bu açıklama etkili oldu.

Dolar euro karşısında, ABD endeks vadelilerinin artış kaydetmesi ile Ocak ayından bu yana en zayıf seviyeden yükseliş gösterdi. Avustralya doları, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın küresel ekonomiyi baltalayacağı endişesi ile Pazartesi günü değer kaybetmesinin ardından yaklaşık iki haftanın en büyük yükselişini gösterdi.

Sydney’deki National Australia Bank Ltd. küresel döviz stratejileri yöneticilerinden Ray Atrill, “Hükümet yetkililerinden yaşanan hareketlenmelerin aşırı hızlı olduğu yönünde değerlendirmeler geldi. Dolayısıyla hükümetin yendeki yükseliş ile ilgili endişelendiğine dair ilke ipuçlarını alıyoruz” dedi.

Yen dolar karşısında, Pazartesi günü 116.18 yen ile 16 Ocak’tan bu yana en güçlü seviyeyi görmesinin ardından yüzde 1.2 gerileyerek Tokyo saati ile 12.16’da 119.80 yenden işlem gördü. Dolar euro karşısında, Pazartesi günü yüzde 2 gerilemesinin ardından yüzde 0.6 yükselerek 1.1548 dolara geldi…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.