‘Yuandaki sert düşüş emtia fiyatlarını bastıracak’

0
3242

Bank of America Corp.'a göre, Çin yuanında yüzde 1'lik değer kaybı, emtia fiyatlarında yüzde 0.6'lık bir düşüşe neden olabilir.

Banka'nın stratejistleri, 25 Ocak tarihli raporlarında, yuan ile bu ilişkinin en güçlü olduğu emtianın, Çin'in dünyada baskın tüketici olduğu bakır ve platinde olduğunu vurguladılar. Analistler, daha ucuz yuanın Çinlilerin satın alma gücünü azaltacağını ve bunun emtia fiyatlarını aşağı iterek, devalüasyonun getirebileceği daha rahat finansal koşulların faydalarına ağır basabileceğini kaydettiler.

Analistler, raporda, "Şu anda baz senaryomuz olmasa da yuanın keskin devalüasyonu, iç talebin kötüleşmesine neden olabilir ve bu durum, emtia piyasaları için oldukça olumsuz olabilir" dedi.

SEB AB'nin baş gelişen piyasalar stratejisti Per Hammarlund, Çin para biriminin daha da değer kaybetme olasılığının yüksek olduğunu kaydetti.

Hammarlund, Stokholm'den e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, "Çin Merkez Bankası 7 Ocak'tan bu yana yuanı dolara endekslemiş durumda," dedi ve "Ancak setmaye ülkeden çıkmaya devam ediyor ve bu durum merkez bankasının piyasa türbülansı sona erene kadar yuanuın değer kaybına izin vermeye yöneltecek" şeklinde görüş bildirdi.

Hammarlund, bu durumun emtia fiyatları üzerinde baskı oluşturacağını ve emtia ihraç eden ülkeleri olumsuz etkileyeceğini, ancak Türkiye gibi ülkelerin ise ithalat faturasını hafifletebileceğini sözlerine ekledi.

Hammarlund, "Şimdilerde, zayıf yuan ile düşük emtia fiyatları arasındaki korelasyonun kurulacağına ilişkin bir işaret yok" şeklinde görüş belirtti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.