Yukarı yönlü trend için erken

0
319

"BIST100 ENDEKSİ : Yurtiçinde erken seçim, güvenlik riskleri, TCMB’nin TL’de değer kayıplarına karşı harekete geçmeyeceği endişelerine ek olarak yeni haftaya da Çin odaklı büyüme stresi ile küresel piyasaların da “güven sorunu temelli panik  satışları” ile başlaması sonucu sert düşen BIST100 endeksi dün güne %1,19 yükselişle 72.191 puandan tepki alımları ile başladıktan sonra öğle saatlerinde Çin Merkez Bankası’nın faiz ve zorunlu karşılık oranı indirimlerinin de etkisiyle kazançlarını genişletti ve günü %3,04 değer kazancı ile 73.510 puan seviyesinden tamamladı.  

Teknik seviyelerde 72,500 alımların güçlenip güçlenmeyeceği bakımından izlenecek önemli bir seviye iken üzerinde 73,500  direncinden kapanış olumlu görünse de başta saydığımız yurt içi riskler devam ettikçe yukarı yönlü bir trend dönüşünden bahsetmek için erken olduğunu düşünüyoruz. Küresel piyasalarda da dünün yukarı yönlü tutunma çabasına mı dönüşeceği yoksa bir diğer volatil gün mü olduğu konusunda henüz fikir birliği bulunmuyor. Teknik seviyelerde 73,500 üzerinde 75,000 seviyesi en önemli direnç, geri çekilmelerde ise 72,500 ve 71,500 destek seviyeleri, 70,000 seviyesini ise ana destek olarak değerlendiriyoruz, altında geri çekilme 69,400-69,500 ve 68,500 seviyelerine hızlanabilir.

VİOP – AĞUSTOS VADELİ ENDEKS 30 KONTRAT

Panik satışları ile başlayan haftanın 2.işlem gününde 88,400 puandan güne  başlayan kontratta yükseliş 90,500 puana dek devam ettirildi ki 87,000 desteği üzerinde zaten 89,500 ve 90,5000 dirençleri bulunuyordu. Bu seviye üzerinde ilk dirençler 91,400 ve 92,500 seviyelerinde. Geri çekilmelerde ise dün üzerinde çıkılan 89,500 ilk destek olarak izlenecek ve altında risk-off modunun güç kazanması halinde 87,000 ana destek.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI GELİŞMELER

Küresel piyasalarda son derece volatil başlayan haftanın, 2.işlem gününde hem tepki  alımları hem de Çin’den beklenen adımların olumlu yansımaları ile riskli varlıklardan kaçış hareketinin tersine döndüğünü gördük ancak global çapta bunun kalıcı bir dönüş hareketi mi yoksa Pazartesi günü gibi volatil bir gün mü olduğu konusunda kafaların karışık olduğunu görmekteyiz ki dün ABD borsalarının son 1 saatte kazançlarını eriterek %1,3 düşüşle günü  kapatması ve bu sabah da kazançlar ve kayıplar arası yüksek volatilite sergilemeye devam eden Çin borsası da bu belirsizliği artırıyor.. FED’den Eylül’de faiz artırım beklentilerinin düştüğü ortamda Çin tarafından atılacak adımların ve açıklanacak  verilerin gelecek günleri şekillendireceği söylenebilir. Bugün ABD’de açıklanacak dayanıklı mal siparişlerinin dün açıklananiyi konut ve tüketici güveni verileri sonrası toparlanma için vereceği sinyaller önemli olacak.

İçeride ise erken seçim tarihi 1 Kasım olarak kesinleşirken önümüzdeki riskler  yeniden artması halinde güvenlik endişeleri ve terör saldırıları, geçen hafta olduğu gibi derecelendirme kuruluşlarından gelebilecek uyarılar, iç siyasi tansiyonun  yükselmesi ve küresel çapta yeniden dalgalanma ve panik satışları yaratabilecek başta Çin kaynaklı veri akışı olarak sıralanıyor. Son olarak da dün TCMB PPK tutanaklarında yer alan “Enflasyonda yukarı riskleri dengelemek için sıkılaştırma faydalı olabilir” notu dikkat çekici ancak piyasanın beklentisi erken seçim öncesi FED’den bir adım gelmezse Merkez’in harekete geçmeyeceği yönünde. Bu nedenle bu notu da dikkate alarak, seçim tarihi de netleşmişken, özellikle 16-17 Eylül  tarihlerindeki FED toplantısı öncesi ABD verilerinin içeride de kur üzerinden etkili yansımalarını görebiliriz.

USDTRY

Geçtiğimiz haftadan bu yana hem artan güvenlik riskleri, hem TCMB’nin pas geçtiği PPK, hem de Cuma gününden  beri artan ve Pazartesi günü zirve yapan Çin endişeleri kaynaklı olarak DolarTL’de volatilitenin hızla arttığını izledik. Dün Çin’in faiz ve ZK indirimi sonrası 2,9120’ler ile günün en düşük seviyeleri görülse de buralardan tepki geldiğini ancak risk-on modu ile geçen haftaki ivmenin tekrarlanmadığını söyleyebiliriz. Ancak iç gündemdeki riskler devam ettikçe yukarı yönlü spekülatif atak ihtimalleri güncel kalmaya devam edebilir. 2,90 seviyesinin en azından yurt içi belirsizliklerde azalma  görülene dek yeni dip yapılıp yapılmayacağı yeni hedef seviyeler açısından kritik ve belirleyici olacaktır. Yükseliş denemelerinde ise 2,95 ve geçen hafta Asya seansında görülen 3,00 seviyeleri ana dirençler.

EURUSD

Küresel çapta risk-off moduna neden olan Çin endişeleri ile haftanın ilk işlem gününde 1,17’leri gören EURUSD’de  FED’in Eylül’de faiz artırma beklentilerinin azalmasının etkisi olsa da esas etki euronun güvenli liman arayışlarının hedefine girmiş olmasıydı.

Üstelik ECB’nin arzı genişlettiği ortamda euroda görülen rallide dün de doların güç kazanması sonucu tersi bir hareket izledik. Çin’in ekonomik dengelenmeye yönelik adımlarının çok kısa vadede yatırımcıları ikna etmesi halinde FED’den beklentilerin yeniden Eylül’e yönelmesi sonucu EURUSD için geri çekilmeler söz konusu olabilir. Dün 1,14’lere dek  gerileyen parite için bugün ABD’de açıklanan verilerin dolara vereceği yön önemli olabilir. EURUSD’de 1,17 ve 1,18 bölgesine yeniden hedefleyen yükselişin devamı için sorunsuz bir Yunanistan ile beraber güvenli liman arayışlarının olduğu bir kombinasyon gerekli görünürken toparlanan algıda yeniden Çin devalüasyonu öncesi seviyeler hedefe girebilir.  

SPOT ALTIN – ONS

Tüm dünyada hızlanan güvenli liman arayışları altını 1.160$ üzerine sevk etmişken dün doların yeniden değer kazanması ile 1.150$’ın da altına gelindi. Bu sabah ise 1,130$ seviyeleri görüyoruz, yeniden 1,140-1,120$ bandına  dönene altında güvenli liman arayışlarının hızlanması durumunda 1,140/1,154 ve 1,164$ ilk dirençler olabilir. Mevcut bant hareketi devam ederse destekler ise 1,134 ve 1,120$ seviyelerinde. ABD verilerinin Eylül toplantısı öncesi toparlanmayı desteklemesi ve Çin’den destek adımlarının sürmesi halinde hızlanması halinde güç kaybı devam edebilir. "

Turkish Yatırım

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.