Altın fiyatlarında neler oluyor?

0
2323

Altın, Fed'in gelecek yıl borçlanma maliyetlerini yükselteceği spekülasyonunun doları güçlendirmesi ve altına yönelik alternatif yatırım talebini azaltması sonucu, iki ayın en düşük seviyesi yakınına kadar geriledi. Ancak daha sonra toparlanan altın kayıplarını geri aldı.

Spot altın yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1,274.82 dolara kadar indikten sonra, kayıplarını geri aldı ve yüzde 0.6 yükselerek 1,283.91 dolara kadar çıktı. Metal Singapur saati ile 12:46'da 1,283.83 dolar seviyesindeydi. Metal 21 Ağustos'ta, Fed tutanaklarının politika yapıcılarının faizleri beklenenden daha önce artırabileceklerini işaret etmesinin etkisi ile, 1,273.14 dolara kadar inerek 18 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

ABD'de dün açıklanan Fed'in ekonomik aktivite göstergesinin analistlerin tahminlerini geçmesi ve bunun sonucu ABD hisse senetlerinin gösterge endeksinin rekor seviyeye çıkmasının ardından, bugün açıklanacak olan Temmuz ayı dayanıklı tüketim malları siparişleri verisinin Mart 2011'den bu yana en hızlı artışını gerçekleştirmesi bekleniyor. Dolar, ABD'de 2006'dan bu yana ilk faiz artırımının gelecek yıl yapılacağı tahmini ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) büyümeyi desteklemek için ilave teşvikler üzerinde durmasının etkisi ile, euro karşısında 11 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Hangzhou, Çin'de Yongan Futures Co. analisti Yang Xi, "Güçlü çıkan ABD verileri, özellikle dolardaki güçlenme ile birlikte, altını olumsuz etkilemekte," dedi ve "Fiyatların, yüksek faiz oranlarının hali hazırda fiyatlara yansımış olmasından dolayı, istikrar kazaması bekleniyor" şeklinde görüş bildirdi.

Fed Başkanı Janet Yellen, 22 Ağustos'ta, merkez bankacılarının toplantısında yaptığı konuşmada, ABD istihdam piyasasının iyileşmekte olduğunu kaydetti. AMB Başkanı Mario Draghi ise, teklemekte olan Euro Bölgesi ekonomisinin daha fazla parasal teşviğe ihtiyaç duyabileceğini kaydetti. Fed, borçlanma maliyetlerini Aralık 2008'den bu yana sıfır seviyesi yakınında tutarken, son altı toplantısının her birinde varlık alımlarını azalttı.

Küresel Gerilimler

Altın, Orta Doğu ve Ukrayna'daki gerilimlerden dolayı, bu yıl halen yüzde 6.3 yükselmiş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kiev'in dün aralarında 10 tankın da bulunduğu zırhlı bir birliğin Rusya'dan topraklarına girdiğini açıklamasının ardından, bugün Ukraynalı mevkidaşı ile bir araya gelmeye hazırlanıyor.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, dünkü seviyesi olan 1,278.90 dolardan yükselerek 1,280 doları aştı. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, altında net uzun pozisyon sayısı, 19 Ağustos'ta biten haftada, yüzde 13 düşerek 116,916'ya indi.

Spot gümüş dünkü seviyesi olan ons başına 19.36 dolardab 19.4813 dolara çıktı. Platin dünkü seviyesi olan ons başına 1,417.25 dolardan 1,419.75 dolara çıkarken, palladyum yüzde 0.3 düşüşle ons başına 887.20 dolara indi ve üç günlük çıkışını sonlandırdı…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.