‘Altın’a destek ABD verilerinden geldi

0
2439

Altın, ağırlıklarını daha yüksek borçlanma maliyetleri yerine ABD ekonomisinin sağlığına yöneltmeleri ile birlikte, üç hafta üst üste düşüş göstermesinin ardından, son bir ayın en düşük seviyesinin üzerinde seyretti. Gümüş altı haftanın en düşük seviyesinden toparlandı.

Spot altın, 1 Ağustos Cuma günkü seviyesi olan ons başına 1,293.75 dolardan, bugün Singapur saati ile 11:31'de 1,292.90 dolara geldi. Metal Cuma günü 1,279.30 dolar ile 19 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra bir miktar toparlandı ve üst üste üçüncü haftadaki kaybını azalttı. Metal böylelikle Eylül ayından bu yana en uzun haftalık kayıp serisini gerçekleştirdi.

ABD'de Cuma günü açıklanan veriler, istihdamın altıncı ay üst üste 200,0002in üzerinde artış gösterdiğini işaret ederken, işsizlik oranının yükseldiğini gösterdi. Bunun sonucu, Fed'in, bu yılın ilerleyen dönemlerinde varlık alımlarını sona erdirmesinin ardından, faizleri yakın zamanda yükselteceği beklentileri zayıfladı. Bu durum, Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin altı gün süren yükselişini sonlandırması ile birlikte, altını destekledi. Altın 1 Ağustos'ta ayrıca, küresel hisse senetlerinin, dün Portekiz Merkez Bankası'nca el koyulan Banco Espirito Santo SA'nın sermaye artrımına gitme talimatı alması ve Arjantin'in iflasından da destek buldu.

Hangzhou, Çin'de Yongan Futures Co. analisti Zhang Lin, "Altın, doların ABD istihdam verileri sonrası gerilemesinden destek buldu," dedi ve "ABD parasal sıkılaştırma çevrimine girdi ve altın orta ila uzun vadede aşağı yönlü baskı altında kalmaya devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, 1 Ağustos Cuma günkü seviyesi olan ons başına 1,294.80 dolardan bugün 1,293.80 dolara geldi. Kontrat Cuma günğ yüzde 0.9 yükselerek, ard arda üçüncü haftadaki kaybını daralttı. Para yöneticileri, ABD Hükümet verilerinin gösterdiği üzere, 29 Temmuz haftasında, ner uzun altın pozisyonlarını yüzde10 azalttı. Bu, Haziran ayından bu yana en hızlı azalışı işaret ediyor.

Spot gümüş, erken saatlerde ons başına 20.255 dolar ile 19 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.2 yükselişle 20.3665 dolara çıktı. Metal Temmuz ayında yüzde 3 düşerek, Mart ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Spot platin, Temmuz ayını kayıpla geçtikten sonra, yüzde 0.1 düşüşle ons başına 1,462.88 dolara indi. Palladyum yüzde 0.1 düşerek ons başına 863.85 dolara geldi. Metal Temmuz ayında da düşerek kaybını altıncı aya genişletti ve Ocak 2011'den bu yana en uzun süreli kayıp dönemini yaşadı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.