Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler?

Kredi kartı hayatımızı kolaylaştırdığı gibi bir o kadar da zorlaştırıyor.

0
5504

Türkiye Bankalar Birliği Risk (TBB) Merkezi’nin, Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Raporu kredi kartının hayatı neden zorlaştırdığını net bir şekilde açıklıyor. Rapora göre; bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girenlerin sayısı, geçen yıla göre yüzde 3.0 artarak 1 milyon 331 bin kişiye yükseldi. Bu da gösteriyor ki; Türkiye’de kredi kartı borçlu sayısı bir önceki yıla göre artış gösteriyor. Siz de bu borçlulardan olmak istemiyorsanız kredi kartını doğru kullanarak önlem almalısınız. Peki, kredi kartı kullanırken borcu nasıl önleyeceğinizi biliyor musunuz? İşte kredi kartı kullanırken borç önlemenin ipuçları:

1. Kredi kartı sayısını azaltın!

Kredi kartı sayınız artıkça borç yükünüz de artar. Bu sebeple 5 tane kredi kartı kullanmak yerine çalınma ve bozulma riskine karşılık en fazla iki tane kredi kartı kullanmayı denemelisiniz. Kartların sayısı artıkça takip etmeniz de zorlaşır. Dolayısıyla kafanız rahat olsun istiyorsanız kart sayısını düşük tutmalısınız.

2. Gelirinizden çok harcamayın!

Borç önlemenin ilk kuralı gelirden “çok” harcama yapmamak! Gelirinizden fazla harcama yaparsanız işin içinden çıkamazsınız. Bu sebeple kredi kartı kullanırken gereksiz harcamalardan kaçınarak bütçenize uygun alışveriş yapmalısınız.

3. Kredi kartından nakit para çekmekten kaçının!

Kredi kartından nakit para çekerseniz hem bu işlem için hem de parayı kullandığınız için günlük faiz ödersiniz. Faiz ödemek yerine zor günleri düşünerek birikim yapmalısınız. Bunun içinde bir an önce bir birikim hesabı açmalı ve geleceğinize yatırım yapmalısınız.

4. Kredi kartı son ödeme tarihini unutmayın!

Kredi kartınızın son ödeme tarihini sakın ama sakın unutmayın! Son ödeme tarihini unutmanız demek; kredi notunuzun düşmesi ve faiz ödemeniz anlamına gelmektedir. Kendinize uygun bir tarih belirleyerek ödeme planınızı gerçekleştirmelisiniz.

5. Yalın karttan yararlanabilirsiniz!

Bankanızın size sunduğu imkanları yakından takip etmelisiniz. Çünkü bazı bankalar otomatik ödeme talimatı verilmesi durumda kredi kartı aidatı almıyor. Ayrıca tüketici yasasıyla hayatımıza giren yalın kart kullananlar kart aidatı ödemiyor. Bunun yanı sıra bu kartta taksit ve puan biriktirme özelliği yok. Kredi kartı aidatlarından sıkıldıysanız yalın kartı bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.