Davutoğlu’ndan ilk açıklama…

0
1897

63. hükümetin oluşturulması için koalisyon görüşmeleri bugün resmen başladı. İlk turun ilk görüşmesi AK Parti ve CHP arasında yapıldı. Ahmet Davutoğlu-Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesi yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Görüşme sonrası açıklama yapan Başbakan Davutoğlu şunları söyledi: "İlk turda güven ortamının sağlanmasını hedefliyoruz. Görüşme son derece samimi ve dostane geçti. Görüşmelerin devam etmesi konusunda ortak anlayışa ulaştık. Nihali bir müzakere aşaması değil. Karşılıklı güven ve güçlü hükümet vurgusu yapıldı. Bunlar mutabık kalınmış koalisyon müzakereleri değil, tarafların birbirini anlaması için bir öngörüşme. İlk temas sonrası ikinci tura gidilecek. İkinci turda nasıl bir yol alabileceğimizi değerlendireceğiz. CHP ve MHP'ye mesafemiz aynı."

HEYETLERDEKİ İSİMLER

Görüşmede 5+1 formülü uygulandı. Yani bir genel başkan, 5 kurmay bu görüşmede yer aldı. AK Parti heyetinde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı bulunuyor. Heyette, AK Parti Ankara Milletvekili Mücahit Arslan da yer aldı.

Arslan, heyette yer alacak isimler duyurulduğunda listede yer almıyordu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na görüşmede, CHP Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke ve Faik Öztrak ile İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi eşlik ediyor. Görüşmeye daha önce açıklanan listede yer almayan bir isim de katıldı. O isim Kılıçdaroğlu'nun siyasi başdanışmanı Rasim Bölücek'ti. MHP VE HDP GÖRÜŞMESİ Genel Başkan Davutoğlu, koalisyon turları kapsamında yarın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çarşamba günü ise HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile görüşecek.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.