FED başkanları pozitif bakıyor

0
2719

ABD Merkez Bankası Fed’in başkanlarından işsizlik ve enflasyonla ilgili olumlu açıklamalar geldi.

Fed'in en güvercin politika yapıcılarından Minneapolis Fed Başkanı Kocherlakota, ABD’deki işsizlik seviyesindeki düşüşü memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Kocherlakota, merkez bankasının hedeflerine ulaşana kadar istihdam piyasasının önünde uzun bir yol olduğu konusunda ise uyarırken, Fed'in enflasyondaki geçici değişiklikleri iyi incelemesi gerektiğine dikkat çekti.

Minneapolis Fed Başkanı resesyon sırasında yüzde 10'luk zirve noktasına ulaşan işsizlik oranının Haziran’da yüzde 6,1'e düşüşü ile uzun vadedeki birçok beklentinin yukarısında kaldığını söyledi ve yüzde 5'in biraz üstünde olması gerektiğini ifade etti.

MAKSİMUM HEDEFE ULAŞILMADI

Bu nedenle kendisinin de bu sene üyesi olduğu Fed komitesinin sürdürülebilir maksimum istihdam hedefine şu ana kadar ulaşamadığını söyledi.

LACKER: ENFLASYON HEDEFLER DOĞRULTUSUNDA GİDİYOR

Enflasyonla ilgili değerlendirmeyse Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker’dan geldi. Lacker ABD'de enflasyonun dibe vurduktan sonra şimdi Fed'in hedeflediği seviyeye doğru ilerlediğini söyledi. Lacker ekonomide büyümenin de makul bir hızla devam ettiğini belirtti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.