Petrol veri öncesi 1 ayın en düşüğünde

0
2786

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), bugün açıklanacak olan ve dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de talebin güçlendiği sinyalini vermesi beklenen stok verisi öncesinde, bir aydan uzun bir sürenin en düşük seviyelerinde seyrediyor. Brent petrolü ise Londra'da durağan.

Petrol vadelileri New York'ta büyük bir değişiklik göstermezken, son sekiz işlem gününde gerileyerek 2009'dan bu yana en uzun kayıp periyodunu kaydetti. Bugün açıklanacak veri öncesinde Bloomberg anketine katılan analistlerin tahmin medyanı, petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 2.5 milyon varil azaldığı şeklinde. Brent petrolü dün, iki aydan uzun bir sürenin en dik kaybını yaşayarak, IŞİD'in Musul'u ele geçirmesi ile Haziran'ın ilk günlerinde başlayan yükselişini sildi.

Sidney'de bulunan CMC Markets şef stratejistlerinden Michael McCarthy, "Şimdi temellere geri dönüyoruz ve kuzey yarımkürede yaz mevsii ile artacak olan taleplere bakıyoruz. Piyasayı asıl yönlendiren etken Irak'ta daha ileri boyutta gelişmeler olmaması" dedi.

Ağustos vadeli WTI petrolün varil fiyatı, Nymex elektronik işlemlerde, 9 sent artarak Sidney saati ile 15:40'ta 103.49 dolar oldu. Kontrat dün 13 sent gerileyerek 103.40 dolar ile 6 Haziran'dan bu yana en düşük seviyeye indi. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 24 altında seyretti. Fiyatlar bu yıl yüzde 5.2 yukarıda.

Ağustos vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 5 sent düşüşle 108.89 dolardan işlem görüyor. Brent dün yüzde 1.2 gerileyerek 28 Nisan'dan bu yana en dik düşüşü yaşadı. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 5.40 olurken, dün günü 5.54 dolar ile 10 Haziran'dan bu yana en düşük seviyeden tamamlamıştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.