Konvertible Nedir?

Bir ülke parasının konvertible olması, o paranın dış ticarette kullanımı açısından çok önemlidir. Ayrıca döviz yatırımcıları da yatırım tercihlerini oluştururken konvertible paralara daha çok ilgi duyuyorlar.

0
8194

Küresel ticarette ön plana çıkan konvertible paralar aynı zamanda turizm sektörü açısından da önemlidir. Yabancı bir ülkeye gezmeye gittiğinizde paranızın konvertible değilse büyük sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. İthalat veya ihracat yapıyorsanız, ülke para biriminiz konvertible olması sizin daha güçlü ticaret yapmanızı sağlar.

Para piyasaları açısından da konvertible paralar yatırımcılara arbitraj başta olmak üzere çok büyük kar fırsatları sunabileceği gibi zarar hanesinin de oluşmasına neden olabilir. Öyleyse bir para biriminin konvertible olması bu kadar önemli iken hala döviz ile ilgilenen birçok kişi konvertible para nedir bilmez.

Konvertible, ülke para birimlerinin kolayca birbirine dönüşebilmesi anlamına gelmektedir. Ülke para birimlerinin birbirine kolayca dönüşmesi anlamına gelen konvertible özelliği bir ülkenin para diğer ülke para birimine dönüştüreceğim demesi ile olmaz. Uluslararası ticarette ülke para birimlerinin konvertible olması için ülkelerin o para birimini konvertible olarak tanıması ile mümkün olur.

Ülke para biriminin konvertible olması nasıl mümkün olur?

Küresel ticarette ve piyasalarda bir ülke para biriminin diğer ülkeler tarafında konvertible kabul edilebilmesi için o ülkenin ekonomisinin iyi olması, ekonomik siyasi veya jeopolitik riskler taşımaması, ülke para birimine güven duyuluyor olması gibi pek çok özellik devreye girer.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.