Para kazanmak için vazgeçilmesi gereken 9 alışkanlık

2017 yılı hızlı ve çok para kazanmak isteyen girişimcilerin yılı olabilir. Girişimciliğin önündeki en büyük engel ise girişimcinin kendi olumsuz alışkanlıklarıdır.

0
2987

Dünyanın çok para kazanan girişimcilerin hikayelerine baktığınızda para kazanmak için birçok yolu denedikleri fakat asla vazgeçmediklerini görürüz. Hepsinin alışkanlıkları da benzerdir. Asla pes etmeyen, mücadeleci, kendine güvenen, çalışkan, araştırmacı kişilik özellikleri ön plandadır.

Para kazanmak için hiçbir zaman geç değildir, her zaman yeni bir iş modeli ve fikir çok para kazandıran işler arasına girebilir. Para kazanmak için sahip olunması gereken alışkanlıklar dikkate alındığında herkesin eşit şansı vardır fakat yine de hızlı, kolay ve çok para kazanmak konusunda başarılı olan sayısı çok azdır. Neden mi? Çünkü girişimcilerin olumsuz özellikleri para kazanmak için eyleme geçilmesine ya da eylemin başarılı olmasına ket vurur. Para kazanmanın önündeki olumsuz vazgeçilmesi gereken alışkanlıklar nedir mi? İşte! size para kazanmak için vazgeçilmesi gereken 9 alışkanlık.

1. Risk alın!

Girişimci olmak için bir çok mükemmel özelliğe sahip olabilirsiniz, iletişimin çok güçlü olabilir, üretken olabilirsiniz veya çok iyi bir tasarımcı ya da blogger da olabilirsiniz fakat keşfedilmeyi, sizin adınıza birilerinin bir şey yapmasını bekliyorsanız, çok büyük yanılgı içindesinizdir. Bu istisnai durumdur ve çok büyük zaman kaybıdır. Girişimci olmak ve çok para kazanmak için en iyisi bir an önce risk alın ve harekete geçin.

2. İş dağılımı yapın!

Her işi kendiniz yapamazsınız, çevrenizde size gönüllü olarak yardım edenler olabileceği gibi profesyonel yardımlar da alabilirsiniz. Kurmuş olduğunuz işte başlangıçta frelance olarak çalışan kişilerden daha ekonomik koşullarda yardım alabilirsiniz. İyi bir iş planı ve projede rol almak isteyen kişiler olacağını dikkate alarak yardım isteyebilirsiniz.

3. Hatalar öğrenmek içindir!

Dünyanın en zengin ve en meşhur girişimcileri hep aynı hikayeyi anlatır: Defalarca deneyip nasıl başarılmayacağını öğrendikleri, nihayetinde ise başardıklarını anlatırlar. Siz de hata yapmaktan korkmadan hedefinize odaklanın. Denemeye devam etmezseniz para kazanma yolunda anlatacağınız bir başarı hikayesi olmaz.

4. Motivasyonunuzu kaybetmeyin!

Para kazanmak yolunda yapılan girişim hikayelerinde hep aynı hata yapılır. Başka girişim hikayeleri ile kendi hikayenizin performansını karşılaştırmak. Bu çok büyük hatadır. Bazı işlerin tutması zaman alır. Para kazanmak için yaşanmış başka hikayelerden ancak yol haritası çıkabilirsiniz motivasyon kaybı değil.

5. Angarya olarak adlandırdığınız işleri ertelemeyin!

Hızlı, kolay ve çok para kazanmak, zengin olmak fikri eğlenceli olabilir fakat her işin rutin ve sıkıcı yanları vardır bu işler olmazsa olmazlar arasındadır.

Faturalar kesmek, mail atmak, yazışmalar, adres güncellemeleri, web sitesi yenileme, iletişim listeleri, randevular gibi. Angarya olarak gördüğünüz her iş sizi başarısızlığa götürür dolayısıyla işinizin tüm gereklerini ciddiye alın ve savsaklamadan hakkı ile yapın tıpkı çok para kazananlar kulübünün diğer üyeleri gibi.

6. B ve C planlarınız olsun!

Para kazanmak yolunda uygulamaya koyduğunuz girişimde işin tüm aşamalarını organize ederken B veya C planlarınız olsun. Beklentinizin üstünde gelişmesi ihtimali olan tüm etaplar için hazırlıklı olun. Sonraya bıraktığınız B veya C planları sizi sürpriz olaylar karşısında zayıflatır. Mesela kötü gün senaryosu için ek bütçe yapılmaması gibi.

7. Sorunların çözümüne odaklanın!

Girişimci olmak kolay değildir, ekstra mesai, ekstra efor, tahmin edilmeyen bir çok aksaklığı tek başınıza göğüslemeniz gerekebilir. Sorunlar karşısında yılabilirsiniz. Sürekli söylenen, bıkkın ve motivasyonsuz bir girişimci çok para kazanmak yolunda üretken olamaz ve kendi kendine performansını düşürür. Çevresini de olumsuz mesajlar verir. Dolayısıyla yakınmak yerine sorunların çözümüne odaklanın.

İnternetten para kazanmanın 5 pratik yolu için TIKLAYIN!

8. İşin başlangıçta gerektirdiği kadarına yatırım yapın!

Site kuruyor ya da iş yeri açıyor olabilirsiniz, tüm girişimlerde yapılan en büyük hatalardan biri gereğinden fazla yatırım yapmaktır. Birden fazla telefon almak, fazla perdonel çalıştırmak, fazla bilgisayar veya teknolojik ürününe yönelmek gibi. En iyi çözüm iş geliştikçe projeniz başarılı olup büyüdükçe ek yatırımlara yönelmek sizi başarısız bir girişim hikayesinin büyük zararlarından korur.

Para kazanmak için yapılacak işler için TIKLAYIN!

9. Beklemeyin!

Para kazanmak için düşündüğünüz girişimi ertelemeyin asla beklemeyin. Bir çok girişimci kendini başlamak için hazır hissetmez. Unutmayın işin tüm aşamalarına da hazırlansanız, çok iyi araştırıp, B;C; D seçeneklerini için alternatif planları a yapsanız süprizlere karşı yüzde yüz hazırlıklı olamazsınız. Her zaman bir sürpriz vardır. Para kazanmak için yapacağınız girişime güçlü girin ve sürprizler karşısında ise sorun çözme odaklı olun.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.