Merkez’e bir tepki de ASO’dan

0
2674

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, TL cinsinden faizlerin düşük olmasının Türkiye ekonomisini büyüteceğini belirterek "Merkez Bankası'nın bankaların fonlama faizlerini yükseltmiş olması ekonomiyi yavaşlatmak, enflasyonu beslemek ve maliyetleri artırmaktan başka bir işe yaramıyor" dedi.

Türkiye'nin Almanya, İngiltere, ABD gibi ekonomisi sadece kendi para birimi üzerinden yönetilmeyen "çift paralı bir ekonomi (döviz ve Türk Lirası)" olduğuna işaret eden Özdebir, döviz ile Türk Lirası arasında geçirgenliğin de çok yüksek seyrettiğini söyledi. Gerek borçlanırken gerekse mal alırken "Bunu TL alırsam ne olur, dolar veya euro alırsam ne olur" hesabının sürekli yapıldığını dile getiren Özdebir "Kurlar arasında geçirgenlik çok yüksek ise TL cinsinden faizlerin yüksek olması benim için sadece maliyet olur. Çünkü ben maliyetlerimi hesaplarken paranın maliyetlerini de koyuyorum. Vade farkını koyuyorum ona göre fiyatımı oluşturuyorum. Faizler benim fiyatımın içinde önemli bir maliyet unsuru haline geliyor" diye konuştu.

YATIRIM ŞEVKİNİ KIRIYOR

Özdebir, bu durumun hem sanayicinin yatırım yapma şevkini hem de piyasalardaki ödeme yükümlülüğünün yerine getirilmesini sınırladığını, büyümeyi olumsuz etkilediğini bildirdi. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.