Ve SPK inceleme başlattı

0
2848

Borsa İstanbul'da (BIST) dün yaşanan teknik kaynaklı kesintinin ardından, bugün Pay Piyasası'nda birinci seans sürekli müzayede işlemleri teknik nedenden dolayı saat 09:50'de başlarken, Sermaye Piyasası Kurulu yaşanan kesintilerle ilgili inceleme başlattığını açıkladı.

BIST'te Pay Piyasası'nda dün sabah bir yatırım kuruluşunun gönderdiği emir düzeltme mesajında, kurumun kullandığı yazılım sisteminden kaynaklı bir sorun yaşanmış ve bu sorun, BIST İşlem Sistemi tarafından ilgili senedin işlendiği bellek bölümünde emir akışının durmasına neden olmuştu.

BIST'ten bugün yapılan basın açıklamasında, "Dün yaşanan teknik arıza sonrası, pay piyasalarımız tarafından akşam boyunca gerçekleştirilen testlerde piyasaların başlangıç simülasyonları yapılmış, buna bağlı sabah seans başlangıç ve bitişlerini ayarlayan saat tablosunda, sürekli müzayede başlangıç saatinde sistem saatinin ayarlanması ile gözlenenuyumsuzluk nedeniyle, sürekli müzayede 0935 yerine saat 0950'de başlatılmıştır" denildi. BIST'ten KAP'a gönderilen açıklamaya göre de sabah saatlerindeki mevcut emirler ve gerçekleşen işlemler geçerliliğini koruyacak. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da yaşanan teknik sorunlarla ilgili Borsa ve SPK tarafındangerekli incelemelerin başlatıldığını açıkladı.

Açıklamada, "Borsalarda esas olan seans saatleri içerisinde kesintisiz işlem yapmaktır. Arızaların sıklaşması, seans ortasında beklenmedik anlarda ortaya çıkması, sağlıklı fiyat oluşuma engel olabileceği gibi, yatırımcı güveni açısından da arzu edilen bir durum değildir" denildi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.