100 dolar piyasadan kalkacak mı?

0
619

Nitekim Amerikan eski Maliye Bakanı Lawrence Summers, 100 doların da, piyasadan çekilmesi gerektiğini öne sürerek ülkede yeni bir tartışmayı ateşledi.

DOLAR NE KADAR? TIKLAYIN!

Büyük değerli banknotların, son dönemlerde tüm dünyada artan terör ve yasadışı faaliyetleri finanse ettiği öne sürülürken, yasaklanmalarıyla, güvenlik açısından olumlu bir adım atılmış olacağı tartışması giderek yayılıyor.

KOLAY OLMAZ!

Avrupa Birliği, İngiltere, İsviçre’nin ardından bu kez de ABD, “100 dolar”ı gözüne kestirmiş görünüyor. Nitekim Summers başta olmak üzere uzmanlar, bunun güvenliğin yanı sıra bankalardan yüksek miktarlarda nakit çekiminin de önüne geçmiş olacağına dikkat çekiyor. ABD Yönetimi ise, şimdilik böyle bir plan olmadığını söylüyor.

100 dolarlık banknotların piyasadan çekilmesinin kolay olmayacağını belirten uzmanlar, tedavülde 10.8 milyar adet, başka bir deyişle yaklaşık 1.1 trilyon dolarlık 100’lük olduğunu hatırlatıyor.

Bu 100’lüklerin yaklaşık “3’te 2’si”nin ABD dışında, yabancıların elinde bulunduğu tahmin edilirken, ABD’lilerin de, “hediye vermek” ya da evde saklayarak tasarruf yapmak için 100 doları seçtikleri kaydediliyor. ABD’de tedavüldeki banknotların yüzde 28’ini de 100’lük.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.