130 sayfalık sunum… İşte detaylar

0
2977

Cumhurbaşkanlığı Sarayı, iki saat süren kritik bir zirveye ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı görüşmede Cumhurbaşkanı'na 130 sayfalık sunum yaptı.

FAİZLERİ DÜŞÜRMENİN YOLU…

Sunumda, para politikası duruşunun enflasyon beklentilerinin en önemli belirleyicilerinden biri olduğu kaydedildi. Piyasa faizlerini düşürmenin yolunun, istikrar ve güven artırıcı adımlar, mali disiplin (kamu borç yükünün hafifletilmesi) ve fiyat istikrarına odaklı bir para politikası duruşunun olduğu aktarılan sunumda, "Bu yolla enflasyon beklentileri ve enflasyon risk primi düşeceğinden piyasa faizleri kademeli olarak düşebilir" ifadeleri kullanıldı. Yapısal reformların tasarrufları, geleceğe ilişkin güveni ve istikrarı daha da artıracağı aktarılan sunumda, bu yolla yatırım eğiliminde ilave bir artış sağlanabileceği belirtildi.

'FAİZE YÖNELİK HASSASİYET ÜZERİNDE DURULDU'

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Babacan ve Başçı ile görüşmesinde, Türkiye’de ekonominin temellerinin son derece sağlam olduğu işaret edildiği, güçlü ve dengeli büyüme hedefleri doğrultusunda uygulanmakta olan politikalar ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz ve üretime yönelik hassasiyetleri üzerinde durulduğu" belirtildi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmesinde, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda mevcut güven ve istikrar ortamının titizlikle muhafaza edilmesi gerektiğinin altı çizilerek, tüm ekonomik birimler tarafından, sürecin yakından izlendiği, gerekli tedbirlerin alınmakta olduğu ifade edildi.

Daha önceden 16.45'te başlayacağı açıklanan görüşme, 18.00 sıralarında başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’nın faizi istenen seviyelere düşürmediği konusunda son dönemde sert açıklamalar yapmıştı. Merkez Bankası, 24 Şubat'taki son toplantısında politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 7,75'ten yüzde 7,50'ye çekti. MB, faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan indirerek yüzde 11,25'ten yüzde 10,75'e, alt bandını ise 25 baz puan indirerek yüzde 7,5'tan yüzde 7,25'e çekti. Erdoğan, bu karardan 3 gün sonra yaptığı konuşmada "Vatanı satmak yüksek faizle kötü yönetimle emeği heba etmekle olur" ifadesini kullanmıştı.

'ÇAĞIRIP KONUŞACAĞIZ' DEMİŞTİ

Suudi Arabistan’a giderken 2 Mart'ta uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Erdem Başçı’nın kendisiyle görüşme talebi olduğunu belirtmiş ve “Çağırıp konuşacağız" demişti. Cumhurbaşkanı, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı kast ederek, "Bakıyorum ki aynı durumdalar. Artık biraz kendilerine çeki düzen vermeliler” ifadelerini kullanmıştı.

MB HAFTAYA TOPLANACAK

Merkez Bankası olağan faiz toplantısını 17 Mart'ta yapacak

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.