2.4 milyar dolar uçtu

0
2663

Milliyet'in haberine göre, önceki gün akşam saatlerinde Moody’s’ten gelen bankacılık sektörüne yönelik olumsuz açıklamalar, dolar/TL’nin hızla tırmanışa geçerek 1.54’lerden 1.60’lara yükselmesine neden olurken, hemen ardından gece saatlerinde Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik askeri operasyon başlatması ile dolar/TL’de dalgalanma sürdü.

Hisse senetlerinde dün sabah açılıştan itibaren satış ağırlıklı işlemler BİST 100 endeksinin 1.700 puanın üzerinde değer kaybederek 80 binli seviyelere gerilemesine neden oldu. Önceki gün 83 binleri test eden endeks, 80 binlere kaydı.

Yemen’e yönelik askeri operasyon petrol ve altın fiyatlarına ise olumlu yansıdı ve yukarı taşıdı.

Nabız seçimle düşebilir

Operasyonun İran’ın tepkisini çekeceği ve Körfez bölgesinde gerilim yaratacağı endişeleriyle petrol fiyatları yüzde 3’ün üzerinde artış yaşadı. Brent petrol 58.2 dolara yükseldi. Altın fiyatları da aynı etkiyle 1.206 dolar/ons’un üzerine çıktı. Fiyat hareketlerine baktığımızda dolar/TL’de 2.60 seviyesi psikolojik bir direnç. Bu seviyelere doğru yaşanan hareketlerde satışlar görülüyor. Dolar/TL’ye ilişkin beklentiler yükselmesine rağmen, kısa vadeli dalgalanmalar sonrasında seçimin ardından havanın yumuşaması ve yaz aylarında döviz girişi olması halinde dolar/TL’de daha yatay bir bantta hareketler görülebilir. Ayrıca FED’in faiz artışında aceleci davranmayacak olması, piyasaların nabzını biraz olsun düşürecektir.

2.4 milyar $ uçtu

Son 9 haftadır satış yapan yabancılar geçtiğimiz hafta da satışlarına devam etti. Hisse senedi piyasasında satışları hız keserek bir miktar alım yapmalarına rağmen tahvil piyasasında çıkışları devam ediyor. Yabancılar geçtiğimiz hafta 137 milyon dolar net tahvil satışı gerçekleştirdi. Hisse senetlerinde mart ayının ilk iki haftasında 281 ve 339 milyon dolarlık satış yapan yabancıların martın üçüncü haftasında alım yaptı. Ancak yıl geneline bakıldığında yılbaşından bu yana ise yabancılar 817 milyon dolar hisse, 1 milyar 341 milyon dolar tahvil satarken, toplam satışlar 2 milyar 429 milyon dolar olarak gerçekleşti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.