2015 için bu 8 soruya dikkat!

0
2694

1- ABD ekonomisi beklentilerin üzerinde büyümeye devam edecek mi? Evet, ABD ekonomisinin iç dinamiğinin güçlenmesi, diğer ekonomilerin zayıflıklarına karşı kalkan olacak.

2- Doların güçlenmesi ABD ekonomisinin büyümesine etki edecek mi? Evet ama bu kısa vadede yönetilebilir bir durum. Çünkü petrol fiyatları değer kaybediyor.

3. Konut piyasası iyileşecek mi? Evet, özellikle de çocuksuz aileler için. Yani ailelerinden ayrılan tek kişiler ya da çocuksuz evliler konut sektöründe canlanma yaratabilir.

4. Tüketici harcamalarındaki artış devam edecek mi? Evet, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle kişilerin ceplerinde kalan paralar tüketime gidecek.

5. Sermaye harcamaları büyüme hızını koruyacak mı? Hayır. Petrol fiyatlarındaki düşüşün özellikle enerji sektörüne etki etmesi bekleniyor.

6. Ücretlerde Fed Başkanı Janet Yellen’ın bahsettiği gibi yüzde 3-4 artış normal mi? ABD istihdam piyasası sıkıntılı olmaya devam ediyor.

7. Çekirdek enflasyon Fed’in hedefindeki yüzde 2 seviyesini görecek mi? Hayır, dolar çok güçlü, ücret artışları düşük ve petrol fiyatlarındaki düşüş buna büyük etki.

8. Fed Haziran’daki Açık Piyasa Toplantısı’na kadar faizi artıracak mı? Hayır, çünkü enflasyon o zamana kadar yüzde 2 seviyesine gelmeyecek.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.