2015’te altın fiyatları ne olur?

0
651

Aysel AYDEMİR/ANAPARA.COM

Çok kısa vadede 1400 dolardan başlayan düşüş kırılmaz denilen 1240 dolar seviyesini de aşağı yönlü geçerek 1183 dolar seviyesine kadar devam etti. 

Bu seviyeden gelen yükselişle tekrar 1200 doların üzerine çıkan altın fiyatları bu seviyenin üzerinde seyrini devam ettiriyor. Altın fiyatlarında yaşanan bu yükseliş kimi uzmana göre tepki hareketi. Fakat bu yükselişi konjonktür yapıdan kaynaklandığını belirten uzmanların sayısı hiç de az değil.

ALTIN NE KADAR? TIKLAYIN

Altın fiyatlarında biraz daha eskiye gidersek: 1999 yılının ortalarında 250 dolar seviyelerinde başlayan yükselişin Eylül 2011’de 1873 dolar ile zirve yaptığı görülüyor. Bu 12 senelik seyirdeki altın fiyatlarında yaşanan yükseliş yüzde 600’ü geçti. Ancak yine Eylül 2011 senesinden bugüne gelindiğinde ise yüzde 35’lik bir değer kaybı söz konusu.

Altın fiyatlarındaki seyri özetlediğimiz bu kısa girişin ardından asıl konu olan beklentilere geçelim. Aslında şimdiki soru hepimizin aklında: 2015’te altın fiyatları ne olur? Bu soruyu cevaplandırmak için öncelikle piyasa tarafındaki beklentileri iyi analiz etmekte fayda var.

Şunu öncelikle akılda tutmakta fayda var. Altın fiyatları diğer yatırım enstrümanları haricinde normalin çok dışındaki haberlerden etkileniyor. Bu haberlerin başında savaş ve hemen sonrasında da politik belirsizlik geliyor. Altını güvenli liman olarak adlandırılmasının nedeni de kısmen de olsa bu. Bunun yanında şu dönem Hindistan’da olduğu gibi fiziksel talebin de altın fiyatlarındaki seyri etkilediği aşikar. Politik belirsizlik ve savaş gibi konular bilindiği üzere tahmini oldukça zor ve önceden öngörülmesi olasılığı oldukça düşük. Bu kanadı bir tarafa bırakıp normalin dışında bir gelişme olmadığı varsayımı altında “2015’te altın fiyatları ne olur?” sorusunun cevabını biraz daha ekonomik gelişmeleri baz alarak yapacağız.

Öncelikle 2015 senesi için önemli ekonomik ve siyasi gelişmelerden başlayalım. Birincisi hiç şüphesiz Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) parasal genişlemeyi ne zaman sonlandıracağı sorusunun cevabı. Beklenti 2014 senesinin sonlarına doğru parasal genişlemenin sonlanacağı yönünde. Bunu takiben 2015 senesi ikinci çeyreğinden sonra da faiz artışlarının başlayacağı tahmin ediliyor. Bu kanattan piyasaları şaşırtan gelişmeler beklenmiyor. Yani sürpriz yok gibi. Altın fiyatlarını doğrudan etkileyecek ikinci önemli konu ise Ortadoğu ve Ukrayna’da artabilecek bölgesel tansiyon. Her ne kadar bu konu gündemdeki sıcaklığını korusa da son gelen açıklamalar gerginliğin daha fazla artmayacağı yönünde. Sonuç olarak altın fiyatlarını yukarı yönlü çok radikal bir şekilde etkileyecek bu gelişmeler altının yönünü yukarı yönlü bir trend haline getirecek olumsuzlukta değil.

GRAM ALTIN NE KADAR?

O halde "2015’te altın fiyatları ne olur"sorusunun cevabına rakamsal anlamda gelirsek: Altının ons fiyatı 2013 senesi içerisinde 1400 dolar civarlarındaydı. 2015 senesine dair yukarıda bahsettiğimiz beklentiler baz alındığında da altın fiyatlarının 2015 senesi içerisinde bu ortalamaların üzerine çıkmayacağı kanısı hakim. Bunun yanında tahminler doğrultusunda Amerika’dan gelecek olası faiz artışı kararlarının dolarda değer artışı sağlayacağı, bunun da altın fiyatlarına  negatif yönde yansıyacağı beklentisi hakim. Kısacası yatırımcıların altın olan talebinin 2015 senesi içerisinde azalma olasılığı yüksek gibi.

Teknik analiz ne diyor?

Altın fiyatlarına teknik olarak da bakarsak… Teknik görünüm altın fiyatları için yukarıda 1400  – 1450 bandının, aşağıda ise 1180 seviyelerin altın fiyatlarındaki seyri ciddi anlamda etkileyecek noktalar olduğunu işaret ediyor. Olası hareketlerde 1400 – 1450 bandının kırılması altın fiyatlarında yeniden 1700 dolarlı seviyelere doğru bir hareket başlamasına neden olabilecek öneme sahip. Aynı bağlamda 1180 doların da aşağı kırılması altın fiyatlarında düşüşün hızlanacağına ve 1040 dolarlı seviyelere gelinebileceğini gösteriyor.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR

Özetlersek; yukarıda bahsettiğimiz konjonktür yapıyla birlikte teknik görünümü birleştirdiğimizde altın fiyatlarının 2015 senesi içerisinde negatif bir yön izlemesi ve 1040 dolarlı seviyeleri görme riskinin biraz daha ağır bastığı söylenebilir…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.