2016 yılı piyasalar açısından nasıl geçecek?

0
2916

Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Özger "Siyasi belirsizliğin sona erdiğini ve temsil gücü yüksek bir hükümetle yolumuza devam edeceğimizi görmekteyiz. Dolayısıyla bunların konuşulduğu bir günde 2016`yı iyimser görmemek mümkün değil" dedi.

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkanı Osman Zeki Özger, 2015 yılının üçüncü çeyreğine ait konsolide verilere ilişkin değerlendirmelerde bulunarak aktif toplamlarının yüzde 25,2 artışla 93 milyar 763 milyon Türk lirasına ulaştığını açıkladı.

Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinden oluşan bankacılık dışı finans sektörünü tek çatı altında toplayan FKB, 2015 yılının ilk dokuz aylık dönemi itibariyle her üç sektöre ait konsolide verileri düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

Özger, finansal dalgalanmalar, yurt içindeki belirsizlik ve ülkemizin de yoğun olarak etkilendiği bölgesel jeopolitik sorunlara rağmen, FKB üyesi şirketlerin reel sektörü desteklemeye devam ettiklerini, risk yönetimi anlayışlarını koruyarak büyümeyi sürdürdüklerini ifade etti.

Belirsizlik sürecini başarıyla geride bırakan finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin, sektörlerinin güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümesi için bütün paydaşlarıyla yakın bir iletişim içinde geleceğe umutla baktığını ifade eden Özger, "Birlik olarak önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalarla, her üç sektörde de büyümenin devam edeceğine olan inancımız tamdır" dedi.

Konsolide verilere göre üç sektörün 2015'in ilk dokuz ayındaki verilerini 2014'ün aynı dönemiyle kıyaslayan Özger, "Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerini 2014 yılında tek çatı altında toplamamızın meyvelerini bu yılın ilk dokuz ayında toplamaya devam ettik. 30 Eylül 2015 itibariyle elde edilen sonuçlara baktığımızda aktif toplamı yüzde 25,2 artışla 93 milyar 763 milyon Türk lirasına, işlem hacmi yüzde 8,9 artışla 110 milyar 950 milyon Türk lirasına, faaliyet konusu alacakları yüzde 23,4 artışla 83 milyar 440 milyon Türk lirasına, özkaynak büyüklüğü yüzde 11,8 artışla 13 milyar 19 milyon Türk lirasına, net karımız ise yüzde 16,7 artışla 1 milyar 349 milyon Türk lirasına yükseldi" açıklamasını yaptı.

'2016 YILINI İYİMSER GÖRMEMEK MÜMKÜN DEĞİL'

Toplantıda 2016 yılı ile ilgili öngörüleri sorulan Özger, "Siyasi belirsizliğin sona erdiğini ve temsil gücü yüksek bir hükümetle yolumuza devam edeceğimizi görmekteyiz. Bunun verdiği bir özgüvenimiz var. Özellikle hükümetin çalışma takviminde açıklanan programında birincisi ekonomik reform paketleri. Bu tamamen bizi ilgilendiren bir konu. Bizlerin eksikliklerinin ve geleceğe dönük ihtiyaçlarının tartışılacağı platformlar. Dolayısıyla bunların konuşulduğu bir günde 2016'yı iyimser görmemek mümkün değil. Şahsi görüşüm olarak 2015'in bu koşullarında yüzde 25 büyüyen bir sektör, 2016'da da kendine olan özgüveniyle asgari bu kadar büyüyecektir" dedi.

Özger, sektöre 2016 için yabancı yatırımcıların ilgisi konusunda görüşlerinin sorulması üzerine, yeni yatırım modellerine açılan fırsatların ve G20 zirvesinin Türkiye'ye olumlu yansıyacağı ve yabancı yatırımcının dikkatinden kaçmayacağı kanaatinde olduğunu ifade etti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.